ÚvodVše o kamenechMeditaceTOP 3 účinky meditace
TOP 3 účinky meditace
Z tohoto článku se dozvíte co je meditace, co jsou účinky meditace a zda vůbec může meditace nějaké účinky mít.
Pod tímto pojmem se rozumí vše, co vede ke zvýšení koncentrace, tedy soustředění. Cílem je zklidnit mysl. V některých náboženstvích se pojmem meditace označují určité druhy modliteb. K meditaci se používají různé pomůcky, jako např. mandaly, meditační polštáře a sedáky, mlýnky, zpívající misky, japa mala korálky aj. pomůcky.
Co je účinek?
Účinek může být žádoucí, nežádoucí, vedlejší, estetický, chtěný, nechtěný... jistě bychom mohli doplnit spoustu dalších přívlastků.
Ve spojení s meditací máme na mysli účinek, ke kterému je meditace určena. Příkladem může být meditace před spaním, na uklidnění, kdy cílem je dosáhnout zklidnění, potlačení stresu a zlepšit usínání a kvalitu spánku u nezávažných příčin nespavosti. Nemáme na mysli účinek farmakologický, imunologický nebo metabolický, který je přiřazen léčivým látkám, u nichž musí být prokázán klinickým hodnocením, dle zákona o léčivech a jiných právních předpisech. Meditace tedy pozitivní účinek na lidský organismus mít může, nesmí být však klasifikován jako léčebný nebo léčivý.
Meditace může být nápocna sama o sobě, nebo v kombinaci s léčebnými přístupy, ať už se jedná o léčivé přípravky, balneologii, fytoterapii, homeopatii aj.
Určitě je na místě důvěra v danou metodu a trpělivost.
Pokud se podaří snížit stres a napětí, které jsou příčinou nespavosti ve smyslu neusínání, nedostatečné kvality spánku nebo délky spánku, pak se zlepší i spánek samotný. Meditace může mít velký přínos právě v tomto případě. V žádném případě však neovlivní poruchy spánku jako je spánková apnoe nebo narkolepsie. Pomůže cítit se uvolněněji a klidněji. Meditace pro klidný spánek a meditace na zklidnění mysli zahrnuje uklidňující zvuky, kdy lze využít zvuk zvonkoher nebo hudbu, která navodí relaxační prostředí. Samotná meditace by měla trvat od 10 do 30 minut/den. Lze zvolit jednoduchou techniku, např. nádech při počítání do 4 a výdech při počítání do 4. Existují i vedené meditace. Existuje celá řada aplikací, které vám budou při meditaci nápomocny.
Meditace na uzdravení nebo uzdravující meditace
Existují přehledové studie, kterými byly hodnoceny účinky a rizika meditace. Hodnocen byl především vliv meditace při úzkostech a bolestech. Rizikem je provádění meditace za nějakým účelem lidmi, kteří trpí závažnými projevy onemocnění, a navíc očekávájí pozitivní vliv samotné meditace, bez dodržení předepsané medikace, nebo dokonce vyhledání samotné lékařské intervence. Z přehledové studie není možné učinit jednoznačný závěr: byl hodnocen nízký počet subjektů bez kontrolní skupiny, existence velkého množství proměnných, chybějící informace o délce a intenzitě meditace. Každý člověk je individuální, je nutno vzít v potaz nejen pohlaví, věk, konstituci, případné přidružené nemoci a na každého z nás může působit nejen léčba, ale i meditace odlišným způsobem.
Na organismus je třeba působit komplexně, neboť fyzická stránka a psychická úzce souvisejí. Řada onemocnění je klasifikována jako tzv. psychosomatická, příkladem může být vysoký krevní tlak, kde významným faktorem je stres, nebo již zmíněná nespavost.
Své uplatnění najdou meditace vedené, kdy se meditující řídí pokyny jiné osoby, které si vizualizuje. Příkladem může být např. představa, že bílé krvinky bojují proti buňkách, které jsou v těle nežádoucí. Cílem je pozitivní vnímání celého procesu, který má vést k uzdravení. Vytvořit a představit si obrazy může každý sám a pak alespoň jednou denně nad nimi meditovat.
Příprava na uzdravující meditaci
Meditace - druhy, způsoby, možnosti
v tomto článku najdete meditaci pro začátečníky, zjistíte, že je důležitá nejen příjemná pozice, ale také prostředí, ve kterém chcete meditovat. Pro vytvoření příjemného prostředí doporučujeme provonět vzduch éterickými oleji nebo vonnými vosky, ať už prostřednictvím aroma lampy, aroma difuzéru nebo vonného spreje.
Posaďte se na židli s rovným opěradlem, s hlavou směrem dopředu, koleny ohnutými do pravého úhlu, ruce položte na stehna. Pokud vám to bude vyhovovat, můžete sedět se zkříženýma nohama, nebo v pozici lotosu, jestliže vám to flexibilita vašich kloubů dovolí.
Jestliže vám není sezení na židli příjemné, lehněte si na podlahu. Abyste udrželi pozornost, můžete zpívat mantru Om Mani Padme Hum. Jedná se o nejznámější šestislabičnou tibetskou mantru tibetského Buddhismu, mantru soucitu. Mantra má přeměnit negativní emoce. Óm - pýchu a egoismus, ma - žárlivost a závist, ni - připoutání a egoistická přání, pad - nevědomost a zmatek, mé - chamtivost a lakotu a húm - nenávist a hněv. Místo této mantry může říkat např. klid, jeden, óm apod. Oči můžete mít zavřené, nebo naopak otevřené s tím, že se budete soustředit na jeden bod - na plamínek svíčky, na sošku apod. Soustřeďte se na své dýchání, nadechujte se pomalu nosem a vydechujte ústy. Při relaxační meditaci se soustřeďte na uvolnění napětí svalů od hlavy až do konečků prstů na rukou a nohou.
Meditujte několik minut denně: 10 - 20, neboť udržet pozornost je poměrně obtížné, minimálně zpočátku.
Meditovat lze i aktivně, např. pomocí tai chi a jógy, která je využívána i pro odblokování čaker.
Výhodou meditace je, že může pomoci zmírnit stres, zlepšit schopnost soustředit se a vést k lepšímu porozumění vlastním myšlenkovým pochodům. Někteří lidé meditaci používají pro snížení chronické bolesti nebo pro podporu tvořivosti.
Meditace na pročištění čaker
K meditaci na pročištění čaker poslouží soustředění se na tu kterou čakru a opakování manter, které jsou pro čakry určené. Jako příklad uvádíme základní - kořenovou čakru:
Představte si vířící červenou barvu a opakujte nahlas nebo v myšlenkách:
Jsem v bezpečí.
Jsem nebojácná/ý.
Cítím stabilitu.
Jsem hodna/hoden lásky.
Cítím spojení s Matkou Zemí.
Jsem v bezpečí.
Mantra: laahm (vyslovte lam), 4x.
Více najdete v článku Čakry a způsoby jejich čištění.
Neopomeňte kombinovat meditaci s úpravou životního stylu, jako je zdravá strava, pravidelné cvičení, dostatek spánku, trávení času na čerstvém vzduchu, čas trávený s blízkými lidmi, snaha o kompenzování případného stresu.
Existuje celá řada informací o různých typech meditací, jako je meditace štíhlosti, meditace na hojnost aj. Je na každém z nás, k jakému účelu meditujeme, co od meditace očekáváme a zda je alespoň částečně reálné kýženého cíle dosáhnout.
Článek pro vás napsala dne 2. 10. 2021: Mgr. Radka Brichcínová
Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.
© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.