ÚvodVše o kamenechMagieTipy, jak si užít Samhain - magické tradice a rituály pro duši

Tipy, jak si užít Samhain - magické tradice a rituály pro duši

Samhain (vysloví se: sa:win) – oslava konce sklizně a začátku zimy. Samhain je starobylým keltským svátkem, a je považován za jeden z nejmagičtějších dnů v roce. Slaví se z 31. října na 1. listopadu. Je 7. svátkem Kola roku, cyklu, který představuje přirozený přechod ročních období. S nimi je spojeno osm významných svátků, prostřednictvím jichž slavíme různé aspekty života, růstu, hojnosti, smrti a znovuzrození. Samhain je časem, kdy máme myslet na své předky a připomenout si je, dobou, kdy se věří, že hranice mezi světem živých a mrtvých je nejtenčí, což umožňuje komunikaci s duchy a předky. Je také považován za předchůdce moderního halloweenu. 

Podzimní zátiší

Barvy charakterizující období Samhain: černá, oranžová, bílá, zlatá a stříbrná. 

Tradiční drahé kameny 

Ametyst 

Posílení intuice a spirituální ochrany, zvýšení porozumění, klidu a duchovní rovnováhy

Citrín

Optimismus a vitalita 

Onyx, obsidián a černý turmalín 

Ochrana a odstranění negativní energie 

Heliotrop

Magické vlastnosti, podpora odvahy, potlačení obav a zahnání negativních sil 

Lapis lazuli

Ochrana a odvaha 

Měsíční kámen

Ochrana a láska 

Karneol

Symbol energie a tvořivosti, podpora vitality a motivace, uzavření starých cyklů

Křemen 

Harmonie energie a rovnováha

Jak nejlépe tento svátek prožít? 

Vytvořte si Samhain oltář

Použijte sezónní prvky, jako jsou dýně, jablka, kaštany, sušené listy, mech, vřes, a svíčky.  Oltář můžete věnovat předkům nebo duchům. 

Pro náš oltář jsme použili skoryl (černý turmalín), ametyst a karneol.

Udělejte si s námi oltář a očistný rituál s vykuřovadlem Samhain.

Vzpomínejte na své předky

Zapalte svíčku na jejich památku, připravte jejich oblíbené jídlo, prohlédněte si fotografie a vzpomínejte na zážitky s nimi či vyprávění o nich. 

Samhain je časem magických rituálů, příležitostí pro magii, která je spojena s ukončením starých cyklů a přivítáním těch nových. Vhodné jsou rituály na opuštění starých zvyků a negativních energií, které nás blokují, je čas stanovit si nové plány a cíle pro zimní období. 

Projděte se přírodou, udělejte si výlet do lesa nebo parku, a pozorujte, jak se příroda mění s nadcházející zimou. Nabírejte mech, kaštany, šípky, kůru, šišky a ozdobte jimi oltář. 

Využijte tohoto magického období k očištění vašeho domova od negativních energií. K tomu vám poslouží vykuřovadla, především byliny jako je bílá šalvěj nebo rozmarýn. Můžete je pálit v kadidelnici, nebo projít byt s doutnajícím svazkem. Pokud preferujte očistu bez vůně, zapalte černou svíčku na oltáři, která symbolizuje světlo v temnotě nadcházející zimy, ve zkracujících se dnech a prodloužených nocích. Milovníci vykuřovadel ocení naše speciální vykuřovadlo Samhain, které jsme vymysleli a namíchali v naší kouzelné dílně v Nefertitis. Pečlivě jsem pro něj vybrali bylinky a pryskyřice, které jsou úzce spjaty s obdobím, kdy svátek probíhá, a které se tradičně používají pro své očisťující účinky. 

Magické vykuřovadlo Samhain z naší kouzelné dílny v Nefertitis                  Svazek posvátné bílé šalvěje s rozmarýnem           Květ levandule

Samhain je šasem věštění. Můžete použít tarotové karty, runy, ale také kyvadlopodložkou, jako nástroj, kdy prostřednictvím interpretace jeho pohybů hledáme odpovědi na různé otázky. Pomáhá nám v rozhodování, posuzování a podporuje intuici. 

Avanturín kyvadlo s podložkou              Runové kameny z růženínu               Kyvadla z ametystu s podložkou

Připravte si tradiční sezónní jídla, jako jsou dýňové pokrmy, koláče z jablek nebo kořenová zelenina. Sdílejte pokrmy s blízkými jako symbol rodinné pospolitosti a hojnosti poslední sklizně před zimou. 

Meditujte

Najděte si klidný koutek, kde budete sami a nic a nikdo vás nebude rušit. Vzpomínejte na minulé cykly, buďte vděční za to, co máte, zamyslete se nad tím, jaké změny chcete do svého života vnést. Zapalte si svíčku a meditujte.

Samhain je hluboce duchovním svátkem, který podporuje spojení s přírodou, předky a cykly života. Nechte tento čas, aby vás vedl k reflexi a připravoval na klidnější část roku.

Máte rádi a používáte bylinky? Máme pro vás skvělý tip!

Všechny následující byliny pomohou zesílit energii Samhainu, ochrání vás domov a usnadní spojení s duchy a předky

Byliny hrají důležitou roli nejen v oslavách svátků spojených s přírodou. Důvodem je fakt, že jsou tradičně spojovány s magií, ochrannou a posílením rituálů, a mnohé z nich jsou i dodnes používanými léčivkami.

Šalvěj – bylina pro očistu, ochranu a potlačení negativních energií. Její kouř se používá pro očistu prostoru, ale také osob a různých předmětů, je součástí mnoha vykuřovadel pro ochranu před negativní energií a pro celou řadu rituálů. Její vůně je intenzivní, bylinná, kafrová. Bílá šalvěj je součástí vonných tyčinek, cihliček a kužílků, vyrábí se z ní esenciální olej a vykuřovací svazky.

Rozmarýn – bylina k uctění předků, součást vykuřovadel pro rituály, které mají podpořit komunikaci s duchy. Její vůně je kořeněná, bylinná s kafrovými a citrusovými tóny.

Třezalka – bylina pro ochranu před zlými duchy, talisman pro štěstí. Třezalka je známá jako kvítí sv. Jana, neboť se trhala o půlnoci na svatého Jana Křtitele (24. 6.). Je bylinou používanou ve farmacii a zdravotnictví obecně. 

Pelyněk – bylina tradičně používaná při rituálech věnovaných předkům a pro spojení s duchovním světem. Její vůně je kořeněná, bylinná, jemně dřevitá.

Levandule – symbol míru a klidu. Používá se pro uklidnění mysli, meditaci a pro podporu spojení s duchy. Je součástí očistných rituálů, ale také rituálů, které mají podpořit lásku. Uklidňuje a potlačuje stres a napětí. Její vůně je květinová se svěžími citrusově-kafrovými tóny. 

Měsíček lékařský – ochranná magie a rituály. Je tradiční součástí amuletů a směsí určených pro období Samhainu. Jeho vůně je květinová. 

Černý bez – posvátná bylina, používaná pro ochranu domova a do směsí pro rituály spojenými s předky. Bezové květy ať už samotné nebo jako součást čajových směsí se používají při příznacích nachlazení zejména v zimním období.  

Mezi další byliny spojené se svátkem Samhain patří např. cesmína nebo řebříček.

Jak nejlépe byliny použít? 

Na prvním místě jsou vykuřování a očistné rituály.

Použijte svazek bílé šalvěje, rozmarýnu nebo jejich kombinaci k očistě prostoru před negativní energií. 

V naší kouzelné dílně v Nefertitis jsme pro vás vymysleli a namíchali speciální vykuřovadlo Samhain plné pozitivní energie bylin a pryskyřic, s hřejivou, sladce balzámovou vůní s květinovými a vanilkovými tóny, určené pro 7. svátek Kola roku. Vykuřovadlo se skvěle hodí pro očistný rituál.

Speciální vykuřovadlo Samhain z kouzelné dílny v Nefertitis

Bylinami lze ozdobit oltář. K tomu použijte bylinky čerstvé nebo suché. Jsou ochranným prvkem oltáře a vzpomínkou na předky. Ve formě čajů jsou byliny určeny pro tradiční účinky k relaxaci, meditaci, uklidnění, podpoře spánku aj., ale také k rituálním koupelím, ve kterých pomohou k očištění mysli.

Rituál pro Samhain – spojení s předky – 31. 10. až 1. 11.

Připravte si sezónní jídlo – pokrmy z dýně, kořenové zeleniny nebo jablečný koláč

Dýňová polévka

Dýně Hokaido – rozkrojte a odstraňte semínka. Dýni nakrájejte na malé kusy a dejte s trochou vody vařit. Jakmile je dýně měkká, pomocí tyčového mixéru ji rozmixujte, osolte, opepřete, přidejte smetanu ke šlehání, uzené maso nakrájené na kousky. Do misky dejte volské oko, nalijte na něj polévku a ozdobte osmaženou slaninou, nebo kousky plísňového sýra.

Kameny

Černý obsidián nebo černý turmalín

Ochrana a odstranění negativní energie 

Ametyst

Posílení intuice a spirituální ochrany, zvýšení porozumění, klidu a duchovní rovnováhy

Karneol 

Symbol energie a tvořivosti, podpora vitality a motivace, uzavření starých cyklů

Granát

Uzemnění a ochrana

Svíčky: černou, bílou nebo oranžovou, které symbolizují ochranu, spiritualitu a podzim. 

Bylinky: šalvěj pro očistu, rozmarýn pro památku na předky a vykuřovadlo Samhain pro očistný rituál.

Rituál můžete vykonat venku nebo doma, v noci z 31. října na 1. listopadu. Rozmístěte svíčky, drahé kameny, bylinky a sezónní jídlo. 
Očistěte prostor kolem sebe – zapalte svazek bílé šalvěje a rozptylte dým kolem sebe. Můžete použít vykuřovadlo Samhain a vykuřovat jej na uhlíku v kadidelnici. 
Zapalte svíčky. Vezměte do ruky drahé kameny – jeden po druhém a krátce s nimi meditujte. 
Věnujte vzpomínku vašim předkům. Můžete pro ně připravit malou misku s jídlem a vyjádřit tak úctu. Sami přijměte jídlo s vděčností za plody přírody a cykly života.
Uzavření rituálu: poděkujte předkům, duchům a přírodním silám, sfoukněte svíčky a nechte jídlo pro předky na oltáři několik hodin. 

Rituál vám pomůže navázat hlubší spojení s magickou energií Samhainu. Drahé kameny jsou mocnými symboly, které vám umožní svátek prožít ve spojení s předky, přírodou a uvědomit si cykly života. Po ukončení rituálu můžete kameny nosit u sebe jako připomínku vašich úmyslů a pro ochranu následujícího období.  

Udělejte si s námi očistný rituál pro svátek Samhain

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po celém světě existují podobné svátky, které, stejně jako Samhain, oslavují konec sklizně, uctívají předky a přechod mezi světy či duchovní přeměnu. 

Día de los Muertos (Den mrtvých) – Mexiko: 1. a 2. listopadu, oslavuje zesnulé předky, přičemž se věří, že se duše mrtvých vrací na zem, aby navštívily své blízké. Rodiny staví oltáře (ofrendas), kam dávají fotografie, oblíbené jídlo a předměty zesnulých, a pořádají na jejich počet hostiny. Slaví se propojení mezi světem živých a mrtvých. 

Dušičky - křesťanství - celosvětově: 2. listopadu, oslavuje zemřelé, kdy se modlíme za jejich duše. Svátek má kořeny v křesťanské tradici a slaví se v různých kulturách po celém světě.

Halloween – USA, Velká Británie, Kanada a další země: 31. října. Z pohanského svátku Samhainu se vyvinula komerční a zábavná událost v podobě Halloweenu. Používají se kostýmy symbolizující duhy a smrt, vyřezávají se dýně (Jack-o‘-lantern), které mají tradici v používání tuřínů pro ochranu před zlými duhy.

All Hallows‘ Eve (Předvečer všech svatých) – křesťanský svátek: 31. října. Svátek se slaví večer před Dnem všech svatých (1. listopadu), je připomínkou zemřelých, včetně svatých (hallow) a všech, kteří dosáhli věčné blaženosti. Hlavním poselstvím je uctívání mrtvých a ochrana před zlem. Stejně, jako halloween, vychází tento svátek ze Samhainu. 

Pchum Ben – Kambodža: přelom září a října. Jedná se o buddhistický svátek věnovaný zesnulým předkům. Věří se, že během svátku mohou duše zesnulých navštívit své příbuzné. Do chrámů se nosí jídlo a dary a za předky probíhají modlitby.  

Oingming (Den čistoty a jasu) – Čína: 4. nebo 5. dubna. Lidé se, jako projev úcty, starají o hroby předků, přinášejí jim obětiny – jídlo a květiny a zapalují vonné tyčinky. 

Chuseok – Jižní Korea: 15. den 8. lunárního měsíce (září/říjen). Svátek oslavuje sklizeň, uctívají se předci, zesnulým se nosí obětiny a vzdává hold. 

Obon – Japonsko: 13. až 15. srpna (v některých oblastech červenec). Jedná se buddhistický festival k uctívání duší předků, kdy se věří, že se v tomto období vracejí za zemi. Všude svítí lampiony, které mají vést duše domů. Po skončení festivalu se vypouštějí do vody nebo vzduchu, aby se duše mohly vrátit zpět do světa duchů. Svátek oslavuje předky a jejich vliv na současný život.

Fèt Gede – Haiti (Vúdú tradice): 1. a 2. listopadu. Haitský vúdú festival oslavuje duhy zemřelých (Gede) a je obdobou Die de los Muertos a Samhainu. Lidé přinášejí oběti k hrobům svých předků, oslavují a tančí. 

Velja noč – Slovinsko: 1. listopadu. Slovanský svátek „Velká noc“ připomíná zemřelé, probíhající oslavy jsou spojeny s rituály věnovanými předkům. Připravují se hostiny, zapalují ohně, které mají duchům poskytnout světlo na jejich cestě zpět do světa mrtvých. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ať už se svátky jmenují jakkoli, jsou časem, který máme věnovat vzpomínce na naše předky, oslavit sklizeň a těšit se na nadcházející období. 

Hřib ze 6. 10. 2024

Článek jsme pro vás napsali dne 14. 10. 2024.

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím e-mailu na info@nefertitis.cz.

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty