Moderní čarodějka
Každá žena je čarodějkou. Praktikujeme různé rituály, jejichž cílem je jistota, stabilita, spokojenost, láska. Rituály mohou být upraveny podle individuálních potřeb a tradic každé čarodějky. Důležité je, aby byly prováděny s vědomím a úmyslem, což zvyšuje jejich účinnost.
Moderní čarodějky se soustředí na posílení ženské energie, osobní síly a harmonie, využívají darů a síly přírody, jako jsou krystaly, byliny, éterické oleje. Jejich praktiky vycházejí z dávných tradic, podpořených důvěrou v pozitivní vibrace a energii kamenů, v účinky bylin, působení fází Měsíce…
Důležitou součástí moderního čarodějnictví jsou krystaly, protože pomáhají čarodějkám soustředit jejich záměr a podporovat energii v souladu s přírodními silami. Krystaly by se měly pravidelně očišťovat a nabíjet. K očistě od negativní energie se používá sluneční nebo měsíční světlo, vykuřování nebo voda, k dobíjení pozitivní energie např. křišťál.
Krystaly, bez kterých se čarodějka neobejde
Vášeň, láska, porozumění, pokora, intuice, klidný spánek, meditace |
|
Uklidňující energie lásky, harmonizace srdeční čakry, podpora přátelství a laskavosti, posílení vnitřní harmonie |
|
Hojnost, štěstí, prosperita, úspěch, pozitivní energie, podpora sebevědomí |
|
Ochrana před neklidech a strachem, posílení odvazy, fyzické a duševní síly |
|
Harmonizace korunní čakry, měsíční magie, spojení s vyššími vibracemi a duchovními silami |
|
Odvaha, překonání negativního myšlení, podpora úspěchu, posílení odvahy a sebevědomí |
|
Porozumění, uvědomění si sebe sama, zlepšení komunikace, posílení přátelství |
|
Univerzální krystal, zesílení pozitivní energie, meditace, magické účely, dobíjení ostatních krystalů energií |
Jak moderní čarodějky využívají energii krystalů?
- Krystalové mřížky – geometrická uspořádání krystalů s určitým cílem a záměrem, jako je např. přitahování lásky, prosperita, ochrana, klidný spánek aj.
- Meditace – pro vyrovnání energie těla a mysli se krystaly buď drží v ruce nebo pokládají na tělo.
- Nošení ve formě amuletu nebo talismanu – čarodějky nosí krystaly v jejich různé podobě, aby s nimi byly v neustálém spojení a mohly využívat jejich energii. Ideální jsou tromlované placičky do peněženky, šperky nebo tromlované kameny.
- Rituály – osobní rituály hojnosti, lásky, ochrany, rituály spojené s přírodními cykly, lunárními fázemi, ročními obdobími nebo osobními cíli a záměry. Tyto rituály jsou často zaměřené na vnitřní růst, očistu, ochranu nebo přitahování pozitivní energie. I když každý může mít svůj vlastní způsob praxe, existují některé rituály, které jsou mezi moderními čarodějkami velmi populární.
LUNÁRNÍ RITUÁLY
Lunární cykly hrají významnou roli v praxi moderních čarodějek, zejména fáze novoluní a úplňku.
Novoluní je považování za ideální čas pro stanovení nových záměrů, pro začátek projektu nebo posílení osobního růstu. S rituály jsou spojena přání, stanovení cílů, které se píšou na papír a symbolicky se posílají do vesmíru.
Úplněk na rozdíl od Novoluní je časem pro dokončení projektů, uzavření starých kapitol a očistu od negativní energie, očistu domova, osobního prostoru.
Sezónní slavnosti
Ve své prapůvodní podobě byl sabat lidovým pohanským shromážděním, na němž se oslavoval tak nazývaný rohatý bůh, což byl i později ve středověku dožívající symbol pohanství. „Oslavné“ shromáždění provozovali černokněžníci a čarodějnice.
Mnoho moderních čarodějek slaví slavnosti spojené s ročními obdobími a koloběhem přírody. Tyto svátky vycházejí z pohanských tradic a Wiccy. Wicca je novopohanské náboženské hnutí, vznikem se datuje do poloviny 20. století v Anglii. Jedná se o formu moderního čarodějnictví, které v sobě kombinuje prvky předkřesťanských náboženství, především keltského a také antického, lidové tradice a magii. Používají se symboly různých tradic, mají nám umožnit pochopit vesmír, ve kterém žijeme.
Příklad Wicca symbolů
Pentagram - často nesprávně spojován s uctíváním ďábla. Počátky pentagramu ale souvisí s něčím jiným. Původ slova je v řečtině, a znamená "penta" (pět) a "gram" (kreslení, nebo psaný). Byl používán již v 6. století před n. l. řeckým filozofem a matematikem Pythagorasem a řeským myslitelem Pherecydem ze Syrosu, k názornosti důležitých myšlenek o kosmu a též ke znázornění 5 elementů, o kterých staří Řekové věřili, že se nachází v lidském těle: Země, Vzduch, Oheň, Voda a Aether. V judaismu představuje Pentagram pět knih Tóry.
Pentagram lze nalézt i v křesťanském náboženství. Pentagram symbolizuje mnoho věcí - stvoření, dokonalost v lidském těle, ale také v matematice a nachází využití v magii a rituálech.
Wiccani a novopohané (neopohané) používají Pentagram následovně: reprezentuje 4 elementy - Zemi, Vzduch, Oheň a Vodu, pátý vrchol značí ducha. Pentagram směřující lichou špičí směrem vzhůru je spojován s duchem stoupajícím nad hmotu a Pentagram směřující lichou špicí směrem dolů představuje ducha sestupujícího na zem.
Triskelion (triskele, z řeckého "trojnohý") - někdy známý též jako "trojitý měsíc" je symbol, který se skládá ze tří ohnutých lidských nohou, nebo obecně ze tří do sebe zapadajících spirál, resp. podobného symbolu se třemi výčnělky. Triskelion byl nalezen u mnoha starověkých civilizací, nejčastěji na Maltě (4400-3600 př. n. l.). Význam tohoto symbolu pochází z řečtiny a je spojován se třemi nohami, ohnutými v koleni. Symbol lze však nalézt po celém světě, včetně Japonska, Tibetu a Koreje. Je tradičním symbolem Sicílie, Itálie a ostrova Man ve Velké Británii. Keltská spirála působí jako biogenerátor - má velmi silné harmonizující a zklidňující účinky. Přikládáním na určitá místa na těle se používá k pozitivnímu ovlivnění životní energie.
V dnešní době se keltská spirála používá jako prostředek k doplňování a usměrňování energie, pro potlačení škodlivého záření aj. Má dodávat tělu vitalitu a stabilizovat životní funkce.
Keltský štítový uzel - jedná se o starověký symbol ochrany. Tento uzel byl umístěn v blízkosti nemocných lidí nebo na štítech bojovníků pro odvrácení zlých duchů a jiných nebezpečí. Může mít různá provedení, jedinečnost je ve čtyřech odlišných rozích. Obvykle je tento symbol tvarován jako čtverec, případně čtverec uvnitř kruhu. Keltský uzel je symbolem pro sílu, odhodlání a ochranu.
Sedm kruhů míru - starověký symbol značící dokonalost, představující mírumilovou jednotu všech národů a vír.
Kolo roku – duchovní praktiky spjaté s přírodou
Kolo roku je cyklus, který představuje přirozený přechod ročních období, která si připomínáme osmi významnými svátky, jimiž slavíme různé aspekty života, růstu, smrti a znovuzrození.
Imbolc – oslava návratu světla a naděje, začátek jara
Svátek se slaví 1. února a je svátkem gaelským. Je spojen s dobou, kdy se rodí jehňata. Ve Wicce je tento svátek chápán jako svátek světla a ohně, spojený s Pannou, co je jeden z aspektů Trojné bohyně nebo také Velké Bohyně, která představuje ústřední božstvo Wiccy. Je spojena s plodností, přírodou, Měsícem, životními cykly a planetou Zemí. Má tři podoby – Panna, Matka a Stařena, které se úzce pojí s lunárními fázemi dorůstajícího měsíce, úplňku a ubývajícího měsíce. Připomíná nám, že stejně jako Měsíc přibývá a ubývá, mění se i naše životy a zkušenosti. Symbol vybízí k tomu, abychom přijali své jednotlivé životní fáze, posiluje nás, abychom v sobě podporovali růst, tvořivost a moudrost.
Ostara – jarní rovnodennost, oslava rovnováhy světla a tmy, období výsadby
Svátek se slaví 20. až 23. března v některých tradicích germánského novopohanství a wiccanů. Ostara je germánská bohyně jara. Oslavuje se probuzení přírody a Bohyně.
Beltain (ang. Beltane) – oslava plodnosti a síly života, zaměřená na kreativitu a spojení s přírodou
Svátek se slaví z 30. dubna na 1. května a je spojen s vyháněním dobytka na pastvu a zapalováním ohňů. Je opakem svátku Samhain, kdy se dobytek zahání z pastvy. Beltain je slaven wiccany, neodruidy, keltskými rekonstrukcionisty a také novopohany.
Litha – letní slunovrat, oslava vrcholu slunečního světla
Svátek se slaví 20. až 23. června. Litha je označením pro měsíce červen a červenec a období svátku mezi nimi.
Lammas – dožínky, oslava sklizně prvních plodů, obilí, hojnosti a vděčnosti
Svátek se slaví 1. srpna, nazývá se též Lughnasadh. Upečený chléb z nové pšenice je požehnán.
Mabon – podzimní rovnodennost, oslava rovnováhy dne a noci, oslava druhé sklizně
Svátek se slaví 20. až 23. září.
Samhain – oslava konce sklizně a začátku zimy
Oslavy probíhají z 31. října na 1. listopadu. Je to doba, kdy máme myslet na své předky a připomenout si je. Je to čas, který je pohanským Novým rokem. Pojí se k němu víra, že duše zesnulých se vracejí na zemský povrch a živí mohou navštívit podsvětí.
Yule – zimní slunovrat, oslava znovuzrození slunce, nejkratšího dne v roce
Svátek se slaví 20. až 23. prosince v závislosti na astronomické poloze Země. Je tradičním zimním svátkem v rámci pohanským a novopohanských tradic jako je Wicca, oslavuje dny, které se začínají prodlužovat. Symbolizuje návrat světla a přípravy na novou sezónu života. Je plný symboliky jako je oheň, světlo, věčný koloběh života, kdy po temnotě opět přichází světlo a po zimě jaro.
Moderní čarodějka praktikuje očistné rituály
neboť ví, že je nutné odstranit negativní energii nejen z prostoru, ale také z předmětů nebo těla.
Univerzální způsobem očisty je vykuřování. Používání vykuřovadel má dlouhou tradici. Nejznámějšími jsou bílá šalvěj, levandule nebo cedr k očistě prostoru a předmětů od negativní energie.
Intenzivní kafrová bylinná vůně bílé šalvěje, jedné z nejposvátnějších bylin vůbec, nedocenitelná pro očistné rituály, jejich cílem je potlačit negativní energii. Její vůně osvěží vzduch, přináší úlevu při nachlazení, rýmě a onemocněních dýchacích cest. Magická atmosféra, kterou vykouzlí, je vhodná pro meditaci, relaxaci a odpočinek.
Vykuřováním bílou šalvějí očistíte svoje krystaly od negativní energie a připravíte je na dobití slunečním nebo měsíčním světlem či jiným vhodným způsobem.
Květinová vůně levandule se svěžími citrusově-kafrovými tóny se využívá v aromaterapii pro podporu usínání a klidného spánku, k potlačení stresu a napětí. Tato voňavá bylinka je odpradávna součástí lektvarů lásky. V látkových pytlíčcích se levandule vkládá do šatníku jako ochrana proti molům. V době morových epidemií byla používána k vykuřování morových domů a nemocnic a olej byl součástí ochrany vykradačů hrobek.
Rituály s krystaly a bylinami
Tyto rituály mají očistné a harmonizační vlastnosti, pomohou nám zbavit se stresu a obnovit energetickou rovnováhu.
Univerzální očistným kamenem je křišťál, který energii uvádí do harmonie. Je ideálním pomocníkem pro meditace a vizualizace očistných záměrů.
Černý turmalín – skoryl, ochranný kámen proti negativní energii. Můžeme ho nosit u sebe nebo položit do blízkosti dveří, aby vytvořil ochranný štít.
Selenit, pojmenovaný po řecké bohyni Měsíce Seléne, je kamenem ochrany a čistoty. Prostory od negativní energie můžeme očisti pomocí krystalu selenitu nebo selenitové podložky, která poslouží jako krásná dekorace nebo podložka pod skleničku či hrneček.
Ametyst – kámen klidu, intuice, porozumění a pokory. Měl by být v místnosti, ve které meditujeme, odpočíváme nebo spíme, lze ho nosit jako talisman pro zvýšení ochrany a intuice.
Jednoduchým způsobem, jak využít energii krystalů, je příprava a pití krystalové vody.
Byliny pro očistu a harmonizaci
Vedle bílé šalvěje a levandule moderní čarodějka používá Palo santo – svaté dřevo. Budete okouzleni příjemnou atmosférou pro uklidnění mysli, vůní vhodnou pro meditaci, relaxaci a potlačení stresu. Vykuřujte jej pro podporu spirituality. Jeho sladce kokosová vůně potlačuje negativní vlivy a pomůže vám dosáhnout klidu a vyrovnanosti.
Růže jako symbol lásky, krásy a dokonalosti podporuje laskavost a rovnováhu ve vztazích. Okvětní lístky růží se mohou nejen vykuřovat, ale také rozptýlit po prostoru nebo jako součást rituální koupele.
Rituály moderních čarodějek jsou velmi osobní a přizpůsobují se jejich individuálním potřebám a cílům. Klíčovým aspektem je práce se záměrem, symbolikou a přírodními silami, které napomáhají dosažení konkrétního výsledku.
Byliny hrají v praxi moderních čarodějek zásadní roli, protože jsou považovány za nositele léčivé a magické síly. Moderní čarodějky používají byliny v různých formách – pro rituály, lektvary, amulety, vykuřování, nebo v každodenní péči o zdraví a duševní pohodu. Tyto tradice vycházejí z dávných praktik, kdy byly byliny vnímány jako most mezi lidmi a přírodou.
Jak moderní čarodějka pracuje s bylinami?
Na první místě je vykuřování, které se používá k očistě prostorů a předmětů od negativní energie, k ochraně a obnově energie. K tomu slouží vykuřovadla, jejich směsi nebo vykuřovací svazky či dřívka.
Tradičně se z bylin připravují nálevy, odvary, tinktury, výtažky, esenciální oleje a elixíry. Pro klidný spánek se používá šalvěj, meduňka, mučenka, levandule, chmel, kozlík, pro posílení energie rozmarýn nebo citrónová tráva.
Amulety a sáčky s bylinami: bylinky se dávají do sáčků nebo amuletů na ochranu před uhranutím, pro přilákání lásky, nebo pro provonění prostoru.
Rituály záměru
Jejich cílem je přitažení lásky, hojnosti, ochrany nebo podpora osobního rozvoje. K tomuto typu rituálů slouží magické hůlky, jejichž prostřednictvím se rituál provádí. Nezapomeňte, že i magické hůlky se musejí očišťovat od negativní energie, aby mopohly plnit záměr.
Rituály manifestace
Manifestace je praktika, kdy věříme, že myšlenky a záměry se mohou stát skutečností, pokud se správně zaměříme na daný cíl. Mohou zahrnovat vizualizace, kdy je záměr převeden do takové formy, aby mohl být vnímán zrakem, psaní afirmací (z lat. affirmo, tvrdím) – ujištění, ubezpečení, že je něco pravda, nebo se stane skutečností, meditace a práce s krystaly.
Zvuková očista
Pomocí nástrojů, jako jsou zvonkohry, pokojové fontány a zpívající mísy lze povzbudit harmonii, podpořit pozitivní naladění a zvýšit soustředění. Rituální gongy, zvonky a mísy se používají pro začátek a ukončení meditace, vymezí tak dobu, kdy se člověk soustředí na jedinou věc. Pozitivní důsledkem je hluboký pocit klidu a snížený psychický a emoční stres.
Moderní čarodějka je žena, která kombinuje tradiční magii s každodenním životem. Používá krystaly, bylinky, kouzla a rituály pro různé účely, jako je uzdravování, zlepšení energie či podpora duchovního růstu. Oproti čarodějkám z minulosti zapojuje do své praxe moderní přístupy, udržuje rovnováhu mezi magií a běžnými povinnostmi a často hledá spojení s přírodou.
Článek jsme pro vás napsali dne 27. 9. 2024.
Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.
© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.