ÚvodMagazínRady magistry z lékárnyVyužití esenciálních olejů v kadodenním životě

Využití esenciálních olejů v kadodenním životě

RADÍ MAGISTRA Z LÉKÁRNY!

Využití esenciálních olejů (syn. éterické oleje, silice) je různorodé. V širším slova smyslu patří na první místo AROMATERAPIE - zejména k potlačení napětí, při bolestech hlavy a onemocněních horních cest dýchacích, pro relaxaci a psychickou pohodu, dále pak masáže k úlevě při bolestech svalů a pro zlepšení mikrocirkulace, péče o pleť a vlasy, desinfekce povrchů – zejména citrusový nebo eukalyptový esenciální olej, osvěžení vzduchu, a využití repelentního účinku. 

Éterické (esenciální) oleje, etherolea, silice – jsou vonné látky získané z rostlinných surovin destilací nebo vhodným mechanickým postupem, bez zahřívání, přičemž rostlinná surovina může být čerstvá, zvadlá, sušená, celá, rozlámaná nebo rozemletá. Skladují se při teplotě nepřevyšující 25 °C (viz Český lékopis). 

Jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, mají olejovitý charakter. Jsou to produkty tzv. sekundárního metabolismu rostlin a slouží zřejmě jako ochrana před některými živočichy a k nalákání hmyzu. 

Buďte obezřetní - pravidla pro používání éterických olejů

Využití éterických olejů (dále také EO) je široké, nikdy se však nesmí používat v koncentrované (neředěné) formě na pokožku, a to z důvodu možných nežádoucích účinků, zejména rizika alergické reakce. 

Koncentrované EO mohou podráždit pokožku a oči, je u nich větší či menší riziko fototoxické reakce, tedy přecitlivělé reakce kůže na působení UV záření. Důsledkem je zarudnutí pokožky, tvorba puchýřků a bolestivá, zánětlivá reakce. Nezáleží na tom, zda je silice použita vnitřně nebo zevně. Stejné nežádoucí účinky má celá řada léčiv – diuretika, nesteroidní analgetika, kortikosteroidy, dehty, sulfonamidy, kyselina salicylová a mnoho dalších. Prevencí projevů nežádoucích účinků při užívání těchto látek je ochrana před UV zářením přípravkem s vysokým faktorem proti UVA a UVB (50+) po celou dobu léčby a 14 dní po jejím ukončení.   

I přes fototoxické účinky však mohou být éterické oleje používány do léčivých přípravků, kosmetiky a dalších výrobků. Záleží na koncentraci, druhu výrobku, u kosmetických přípravků i na místě aplikace, expozici UV záření (sluneční paprsky, solárium) a délce kontaktu s pokožkou.

Kromě surovin, určených pro farmaceutické účely, nejsou žádné přípravky obsahující éterické oleje nebo jejich směsi dostupné na trhu v České republice schváleny jako léčivé přípravky, nemají stanovené definované dávkování a nesmějí se užívat vnitřně.   

Zevně se mohou EO užívat pouze ve zředěné formě. Nikdy nenanášejte na pokožku samotný esenciální olej nebo jejich směsi. K ředění se používají tzv. nosné oleje, např. jojobový, mandlový, avokádový aj.

Některé složky silic jsou nevhodné pro časté užívání nebo ve vyšší koncentraci a pro jedince, kteří mají na EO alergii. S opatrností by měly EO používat těhotné ženy a děti. 

Naše éterické oleje jsou určeny do aroma lamp, aroma difuzérů, nebulizérů, potpourri, pro masážní oleje, do koupele, pro inhalace aj.

Způsob použití je pouze obecný, neboť záleží na druzích EO a jejich směsích, na intenzitě vůně, velikosti místnosti, délce použití, citlivosti na vůně každého z nás. Intenzitu vůně lze jednoduše změnit počtem kapek EO. 

Aroma lampy: do misky aroma lampy nalijte vodu, nakapejte 5–10 kapek éterického oleje. Odpařenou vodu dolévejte po dobu hoření svíčky. Aroma lampu nenechávejte bez dohledu a v dosahu dětí. Při odchodu z místnosti nezapomeňte sfouknout čajovou svíčku. Během hoření svíčky a nějakou dobu po něm může být aroma lampa horká, proto se jí nedotýkejte. 

Keramické aroma difuzéry: nakapejte 3–4 kapky éterického oleje na vršek keramického kamene, který je porézní, absorbuje olej a jeho vůni tak bude uvolňovat po dlouhou dobu. 

Aroma difuzéry, např. elektrické: do nádoby aroma difuzéru nalijte vodu, nakapejte esenciální olej nebo směs a dále postupujte dle návodu výrobce. Doporučený počet kapek na 100 ml vody: 3 až 5. 

Nebulizéry: použijte celou lahvičku neředěného oleje nebo směsi EO, dle návodu výrobce. 

Inhalace: přiveďte k varu vodu, přelijte ji do misky a nakapejte 1–2 kapky esenciálního oleje nebo směsi, dejte si ručník přes hlavu a vdechujte uvolněné složky EO. Inhalace je vhodná k úlevě při onemocnění dýchacích cest, jako je rýma, případně k uklidnění a potlačení stresu a napětí. V zimě lze tento způsob inhalace nahradit tím, že postavíte nádobku s vodou a EO na radiátor. 

Masážní olej pro dospělého: do rostlinného oleje (např. slunečnicový, jojobový, mandlový) přidejte pár kapek EO nebo jejich směsi. I když je pro kožní použití doporučená koncentrace 1,5–3 %, EO, je vhodné začít u nižších hodnot, čímž se sníží případné riziko podráždění pokožky. 

Esenciální oleje mají velmi široké uplatnění, lze je použít např. k provonění prádla – např. levandulový nebo cedrový olej mají navíc repelentní účinky proti molům. 

Skladování esenciálních olejů

Esenciální olej chraňte před přímým slunečním světlem a teplem. Nepoužívejte ho v blízkosti otevřeného ohně. Tmavá lahvička brání oxidaci, která vede ke změně barvy, vůně a konzistence EO. Takto zajistíte kvalitu esenciálního oleje po celou dobu použitelnosti. Chraňte před dětmi a domácími zvířaty.

Upozornění 

  • Esenciální oleje nepoužívejte vnitřně a v neředěné formě na pokožku. 
  • V případě, že olej přijde do kontaktu s očima, vypláchněte je studenou vodou a pokud přetrvávají obtíže , kontaktujte očního lékaře.
  • Vyvarujte se potřísnění pokožky, která je podrážděná, s projevy alergie nebo jiného onemocnění. 
  • Jedinci s onemocněním horních cest dýchacích, jako je např. alergická rýma, dále s onemocněním dolních cest dýchacích, jako je např. astma bronchiale, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), bronchitida aj. a s častými bolestmi hlavy by měli EO použít se zvýšenou opatrností, tj. v malém množství do aroma lamp a aroma difuzérů, po krátkou dobu, v dobře větrané místnosti.  
  • V případě, že jste těhotná nebo kojíte, vyzkoušejte v malém množství, abyste posoudila, zda vůně nedráždí dýchací cesty, nevyvolává pocity na zvracení nebo bolest hlavy. 

V případě, že chcete esenciální olej použít na pokožku, je nutné jej zředit, a to v koncentraci 1,5–3%. Použití na obličej – 0,2–1,5 %. K ředění se používají tzv. nosné oleje, nebo je možné esenciální olej zapracovat do krémového či masťového základu. 

Nad používáním složek v kosmetických a jiných výrobcích dohlíží IFRA

IFRA (z ang. The International Fragrance Association) je mezinárodní organizace se sídlem ve Švýcarsku, která stanovuje a reguluje standardy pro používání složek v kosmetických výrobcích a v parfémech s ohledem na zdraví spotřebitelů. Jedná se o výrobky určené k provonění prostor (svíčky, aroma difuzéry), ale také o přípravky, které přicházejí do styku s pokožkou (krémy, opalovací krémy, oleje, balzámy na rty, dětské pleny, dětské hračky aj.) Výrobky jsou zařazeny do 12 kategorií. 

Výrobky s IFRA certifikátem zaručují kvalitu a bezpečnost týkající se výroby vůní a kosmetiky. Deklarují shodu s požadavky stanovenými ve standardech IFRA. 
IFRA spravuje přehled použitých koncentrací esenciálních olejů do jednotlivých výrobků, jako jsou např. rtěnky a balzámy na rty, přípravky aplikované do podpaždí, přípravky aplikované na obličej a tělo pomocí konečků prstů aj. 

Co jsou to esenciální oleje, se dočtete v našem článku, k použití těchto přírodních produktů jsme napsali návod.

Článek jsme pro vás napsali dne 10. 2. 2025.

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím e-mailu na info@nefertitis.cz.

Google Pinterest sdílej článek