ÚvodMagazínRady magistry z lékárnyVše, co chcete vědět o vykuřování

Vše, co chcete vědět o vykuřování

Návod - vykuřování, aneb začínáme s vykuřováním

Vykuřování_bílá šalvěj_svazek_dým

Nevíte jak? Kadidelnice, misky, byliny, dřeva, pryskyřice, jednosložková vykuřovadla nebo směsi nebo snad vykuřovací svazky, hůlky či spirály… Je lepší zápalný uhlík nebo plamínek svíčky? Není vykuřování na uhlíku příliš intenzivní a plamínek svíčky zase příliš slabý? Je tolik možností, tolik otázek, až z nich jde „hlava kolem".

Podle čeho a jak se rozhodnout

Každé objevování něčeho nového má své kouzlo, nebojte se skočit do něj po hlavě, my Vám pomůžeme, aby ten pád byl řízený a příjemný.

Zpočátku je rozumné řídit se tím, že čím méně, tím lépe. Všechna naše vykuřovadla jsou pečlivě popsána, abychom vám výběr usnadnili. U každého z nich je uvedena vůně, která je pro dané vykuřovadlo charakteristická. Její intenzita a délka je dána tím, zda se jedná o květy, nebo dřeva či pryskyřice, stupněm drcení (větší nebo menší kousky, prášek), použitým množstvím, zvoleným tepelným zdrojem (vykuřování na uhlíku, plamínek svíčky), délkou vykuřování a prouděním vzduchu v místnosti.

Zvolte účel vykuřování

Očistný rituál, potlačení negativní energie, navození atmosféry pro relaxaci, uvolnění a meditaci, atmosféry pro romantické chvíle, nebo aromaterapie (psychické zklidnění, úleva při onemocnění dýchacích cest a při rýmě, úleva při bolestech hlavy aj.).

Vyberte vůni a typ vykuřovadla

Od jemných květinových vůní sušených květů, přes kořenité, balzámové až po pryskyřičné vůně jednotlivých vykuřovadel nebo jejich směsí, určených např. pro jednotlivá znamení Zvěrokruhu, pro čakry, očistné a jiné obřady a účely aromaterapie.

Chcete-li vykuřovadlo, které bude uvolňovat vůni déle, vybírejte ze dřev nebo pryskyřic. Květy, ale např. i prášky doutnají rychleji a pro delší vykuřování je potřeba je doplňovat. 

Vyberte pomůcky pro vykuřování - co tedy budete potřebovat? 
Jak používat vykuřovadla 

Vykuřovadla

- Intenzivnější vykuřování: misky a kadidelnice, písek, uhlíky, kleštičky pro manipulaci s uhlíky, lžička na manipulaci s vykuřovadlem, kartáček na čištění sítka (může být součástí balení vykuřovací misky již od výrobce), pírko na rozptýlení uvolňovaných vůní, zápalky nebo zapalovač. 

- Méně intenzivní vykuřování: pícky, čajové svíčky, lžička na manipulaci s vykuřovadlem, kartáček na čištění sítka (může být součástí balení vykuřovací misky již od výrobce), pírko na rozptýlení uvolňovaných vůní, zápalky nebo zapalovač. 

Vykuřovací svazky

- Misky: abalon, speciální misky určené pro vykuřování svazků, písek (nemusí být), zápalky nebo zapalovač. 

Dřeva v celku

- Misky: abalon, speciální misky určené pro vykuřování vonných dřev, zápalky nebo zapalovač. 

Pro manipulaci s uhlíkem je možné použít speciální kleštičky a k odměření vykuřovadel speciální lžičky nebo pinzetu. Vonný dým uvolníte do prostoru za použití pírka. Vše, tedy vykuřovadla, kadidelnice, misky a další pomůcky, najdete v našem e-shopu. 

Návod na vykuřování 

1. Vykuřování na uhlíku: používá se miska se sítkem (bez písku) nebo miska bez sítka, naplněná pískem. Na sítko nebo písek položte uhlík a zapalte ho. Dejte na něj malé množství vykuřovadla. Nikdy neodcházejte od doutnajícího uhlíku. Po ukončení vykuřování na písku přesejte písek přes jemné sítko, abyste jej zbavili zbytků po vykuřování.

2. Vykuřování plamínkem svíčky: používá se vykuřovací pícka. Malé množství vykuřovadla položte na sítko pícky. Teplem plamínku svíčky se budou uvolňovat obsažené látky, které provoní okolní vzduch. 

3. Použití vykuřovacího svazku: svazek zapalte na jednom konci a plamínek ihned sfoukněte, aby byliny pouze doutnaly. Svazek položte např. na misku z mušle abalon nebo umístěte buď do speciální misky pro vykuřovací svazky, nebo jakékoliv hlubší nádoby (podle délky svazku) naplněné pískem. Pokud chcete ukončit vykuřování, dejte doutnající konec do písku. Svazek můžete opětovně použít.
Obdobný postup je i u vykuřování větších kousků dřev. 
S doutnajícím svazkem můžete procházet místnostmi, které chcete provonět.  

Celosvětově je oblíbené vykuřování šalvějí, zejména bílou (lat. Salvia apiana)ale také šalvějí lékařskou. 

K vykuřování šalvějí se používá buď sušená nať volná nebo vázaná do vykuřovacích svazků. 

Bílá šalvěj je původem z jihozápadu Spojených států a severozápadu Mexika. Bílá šalvěj je jednou z nejposvátnějších bylin, tradičně používaná pro očistné a ochranné rituály. Její vůně je kafrová. Používá se k aromaterapiik úlevě při nachlazení, rýmě a nemocech dýchacích cest, pro uvolnění mysli, relaxaci a odpočinek. Její silice je vhodná k osvěžení vzduchu.

Bílá šalvěj je součástí vonných tyčinek, cihliček a kužílků a tradičně se používá jako vykuřovadlo při očistných rituálech. Vonné tyčinky a cihličky s vůní bílé šalvěje najdete zde.

Svazky bílé šalvěje jsou přírodní ceremoniální kadidlo, tradičně pálené v indiánských rituálech, jako jsou potní chýše. Dnes jak terapeuti, ale i široká veřejnost stále více objevují výhody těchto bylin. Šalvěj podporuje normální funkci dýchacího systému, podporuje imunitní systém, podporuje trávení a pomáhá při pocení. Přispívá k menopauzálnímu komfortu a působí antisepticky. Dále přispívá ke zmírnění oxidativního stresu.

Svazky šalvěje jsou jedním z prostředků, kterými se lidé na celém světě znovu připojují k moci Matky přírody. Použití rostlinného a pryskyřičného kouře se pravděpodobně vyvinulo z prvotních táborových táborů dávných lidí, žijících v jeskyních. Obřad očištění lidí, míst a předmětů kouřem se čím dál více používá i dnes. Listy šalvěje jsou ceněny pro své aromatické vlastnosti a používají se jako přírodní repelenty proti můrám. Bílou šalvěj lze použít mnoha způsoby. Domorodí Američané tak pokrývají podlahu svých potních lóží šalvějí. 

Využijte sílu vykuřování k očistě a dobíjení minerálů a kamínků.

Vykuřovat je možné také pomocí vonných tyčinek, spirál, vonných cihliček nebo kužílků a františků, to už je ale jiné téma. 

Užijte si vykuřování s Nefertitis.
Otázky Vám rádi zodpovíme na info@nefertitis.cz

Článek pro vás napsala dne 5. 1. 2022: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty