Probuzení jara: tipy, jak oslavit svátek Ostara v rovnováze a harmonii
Hlavní témata Ostary:
OSTARA – svátek jarní rovnodennosti. Tradičně se slaví obvykle kolem 20.–21. března. Tento pohanský svátek je spojen s oslavou rovnováhy, znovuzrození přírody a příchodu jara. Svátek je spojen s germánskou bohyní Eostre (Ostara), bohyní jara a úsvitu. Svátek symbolizuje probouzení přírody, plodnost a harmonii mezi světlem a tmou, neboť den i noc jsou během rovnodennosti stejně dlouhé. Je druhým svátkem Kola roku, cyklu, který představuje přirozený přechod ročních období. S nimi je spojeno osm významných svátků, prostřednictvím jichž slavíme různé aspekty života, růstu, hojnosti, smrti a znovuzrození.
Barvy charakterizující období Ostara: žlutá, oranžová, levandulová a zelená.
Žlutá reprezentuje slunce, jehož paprsky sílí a díky nim jsou dny světlejší, podporuje tvořivost, optimismus a je barvou nových začátků. Na oltáři Ostary ji zastoupí pampelišky, narcisy a žluté svíčky.
Oranžová symbolizuje energii, teplo a plodnost. Je spojením fyzické a duchovní roviny, podporuje tvořivost, připomíná barvy slunce při východu. Na oltáři ji zastoupí oranžové svíčky, které posilují pozitivní energii a vitalitu, měsíček lékařský nebo ovoce, jako jsou např. pomeranče.
Levandulová (světle fialová) symbolizuje duchovní růst a intuici. Je barvou zklidnění, pomáhá při meditaci. Podporuje tvořivost, vnímání a porozumění. Barvu reprezentuje šeřík nebo fialky.
Zelená je barvou růstu, nového života, životní energie a plodnosti. Představuje přírodu, hojnost a obnovu energie země. Spojena je s harmonií, stabilitou a přírodními cykly. Na oltáři ji zastoupí listy, tráva a rostliny jako dekorace, nebo zelené svíčky na podporu hojnosti a rovnováhy.
Tradiční drahé kameny
Ametyst |
Posílení intuice a spirituální ochrany, zvýšení porozumění, klidu a duchovní rovnováhy |
Lepidolit |
Rovnováha, klid, nové začátky. Lepidolit je kamenem transformace, povzbuzuje odvahu opustit minulost a připravit se na nové možnosti. |
Avanturín zelený |
Štěstí, hojnost, prosperita, talisman nových začátků, propojení s přírodou, reprezentuje nadcházející jarní růst a plodnost |
Magické vlastnosti, podpora odvahy, potlačení obav a zahnání negativních sil |
|
Citrín |
Optimismus a vitalita, hojnost a světlo, sílící sluneční paprsky a prodlužující se dny |
Morganit |
Láska, soucit, rovnováha, podpora radosti a vitality |
Rodonit |
Láska, odpuštění, rovnováha, emocionální uzdravení, růst a tvořivost |
Sebeláska, vnímání vlastní hodnoty, soucit k druhým |
Tyto kameny a krystaly se hodí k použití při rituálech pro oslavy Ostary, nebo je můžete snadno nosit jako talismany během oslav jarní rovnodennosti, prodlužujících se dní a příchodu jara, ozdobit jimi oltář pro Ostaru, meditovat s nimi nebo je umístit do rohů místnosti, aby chránily od negativní energie. S těmito kameny můžete během Ostary pozvat do svého života nové světlo, pozitivní energii a rovnováhu.
Jak nejlépe tento svátek prožít?
Se svátkem Ostara se pojí mnoho tradičních symbolů, které představují nové začátky, rovnováhu, plodnost.
Vytvořte si oltář Ostara
Ať už vytvoříte oltář jednoduchý nebo bohatý, důležité je, aby odrážel vaše úmysly. Měl by být místem radosti, světla, oslavy jara a plný pozitivní energie.
Zde je několik typů, co by na oltáři mělo být:
- Vejce – symbolizují plodnost, nový život a cyklus přírody. Je jedním z nejstarších symbolů obnovy a znovuzrození a předmětem neřešitelné odpovědi na otázku: „Co bylo dříve? Vejce nebo slepice?“ Oválný tvar znamená nekonečnost a harmonii. Vejce můžete obarvit přírodními barvivy, jako je slupka z cibule, tráva, kurkuma aj., jakkoliv je ozdobit nebo použít třeba jen skořápky.
- Zajíci a králici – symbolizují plodnost, jaro a rychlý růst. Zajíc je spojován s bohyní Eostre (Ostara) a je tradičním symbolem vitality a obnovy života.
- Semínka a rostliny – symbol nového života, potenciálu a příležitosti k růstu.
- Květiny – krása, radost. Typickými květinami pro Ostaru jsou narcisy, tulipány, fialky, levandule, sedmikrásky, hyacinty, růže.
- Symbol slunce, které představuje světlo, teplo a život. Výborně se k němu hodí zlaté nebo žluté svíčky.
- Voda, která znamená očistu, nové začátky a životní sílu.
- Košíky – symbolizují sklizeň, plodnost a hojnost. Plní se květinami, vejci, semínky.
- Peří – symbol lehkosti, svobody a duchovního růstu.
Uctěte bohyni Eostre, bohyni jara a úsvitu.
Pro náš oltář jsme použili svíčky, květiny, levanduli, skořápky s vykuřovadlem Ostara z naší kouzelné díly v Nefertitis, jídlo v podobě úžasné ořechové bábovky, svazky Ostara, které jsme uvázali speciálně pro tento magický svátek, tradiční symbol plodnosti – zajíce, dále polodrahokamy, peříčka, květiny, krystalovou mřížku aj.
Krystalová mřížka obsahuje lepidolit pro rovnováhu a nové začátky, zelený avanturín pro štěstí, hojnost a prosperitu, citrín pro optimismus a vitalitu a růžový opál pro sebelásku, vnímání vlastní hodnoty, a pro soucit k druhým.
Meditujte
Najděte si klidný koutek, kde budete sami a nic a nikdo vás nebude rušit. Zapalte si svíčku a meditujte.
Soustřeďte se na svoje záměry pro nadcházející období a zaměřte se na jejich plameny jako na symbol světla, které přichází do vašeho života.
Máte-li možnost
zasaďte strom, rostliny nebo semínka, jako symbol nového života. Projděte se přírodou.
Připravte si tradiční pokrmy
Mezi pokrmy svátku Ostara patří pokrmy z čerstvých jarních surovin, jako jsou zelné listy, vejce, med a mléko. Pokud budete jídlo sdílet s rodinou nebo přáteli, podpoříte pospolitost.
Tipy pro magické rituály pro svátek Ostara – oslava jarní rovnodennosti, znovuzrození přírody, příchodu jara, plodnosti a naděje do budoucna
Ostara je ideální čas pro magické rituály zaměřené na rovnováhu, nový začátek, plodnost, růst a propojení s přírodou. Níže najdete několik jednoduchých, ale mocných rituálů, které můžete vyzkoušet během jarní rovnodennosti.
1. Rituál nových začátků – zasaďte sazeničku záměru
Cílem je zasít nové záměry, podpořit jejich růst, a to především v souladu s přírodními cykly.
Budete potřebovat: malý květináč, semínko byliny, květiny nebo zeleniny, zeminu, vodu a svíčku: zelenou, žlutou nebo oranžovou.
Postup:
- zapalte svíčku a soustřeďte se na svůj záměr – přemýšlejte, co chcete ve svém životě změnit, začít nebo rozvíjet, např. osobní růst, vztahy nebo nějaký projekt.
- Semínko ztělesňuje všechny vaše záměry. Zasaďte ho do zeminy a řekněte: „tímto zasévám svůj záměr, ať roste v harmonii s přírodou a mým životem."
- Semínko zalijte a květináč umístěte na světlé místo.
- Po skončení rituálu svíčku sfoukněte a poděkujte přírodě za podporu.
2. Rituál rovnováhy
Cílem je najít harmonii mezi tělem, myslí a duchem.
Budete potřebovat: bílou a černou svíčku, které symbolizují světlo a tmu, dva malé kameny, které symbolizují rovnováhu, a misku s vodou.
Postup:
- umístěte černou svíčku vlevo a bílou svíčku vpravo a mezi ně postavte misku s vodou.
- Obě svíčky zapalte, chvíli meditujte, přemýšlejte o rovnováze mezi různými oblastmi vašeho života.
- Do každé ruky vezměte jeden kámen a řekněte: „Den i noc, světlo i tma jsou v dokonalé rovnováze. Přijímám harmonii do svého života."
- Kameny vložte do misky s vodou jako symbol vyvážení emocí a energií.
- Po skončení rituálu poděkujte přírodním silám a svíčky sfoukněte.
3. Rituál hojnosti a plodnosti
Cílem je podpořit tvořivost, plodnost ve všech jejích podobách a přivolat hojnost.
Budete potřebovat: ozdobená vejce (použijte, pokud možno přírodní barvivo – slupky z cibule, trávu, kurkumu), zelenou a žlutou svíčku a misku s obilím, rýží nebo semínky.
Postup:
- zapalte obě svíčky.
- Do misky s obilím (rýží nebo semínky) položte ozdobené vejce jako symbol plodnosti a nového života. Přiložte ruce nad vejce a misku a řekněte: „Plodnost a hojnost, vstupte do mého života. Vše, co zaseji, ať v hojnosti vyroste."
- Po rituálu můžete obilí nebo semínka nasypat do přírody jako obětinu.
4. Očistný rituál jarní vody
Cílem je očistit se od staré energie a připravit se na nové začátky.
Budete potřebovat: misku s vodou, pár květin nebo bylin (levandule, heřmánek nebo rozmarýn), bílou svíčku.
Postup:
- zapalte svíčku a misku s vodou umístěte před sebe.
- Do vody přidejte květiny nebo bylinky a rukou je zamíchejte.
- Ponořte prsty do vody a lehce si omyjte obličej nebo ruce a řekněte: „Smývám vše staré a nechtěné. Jsem připraven/a na nový cyklus."
- Po rituálu poděkujte vodě za její očistnou energii a vodu vylijte do přírody.
5. Rituál vděčnosti přírodě
Cílem je vyjádřit vděčnost za krásu přírody a spojení s ní.
Budeme potřebovat: květiny, semínka nebo drobné obětiny – chléb, ovoce apod. a přírodní prostor – zahradu, lesk, park.
Postup:
- jděte ven tam, kde je vám dobře a najděte klidnou plochu.
- Položte na zem obětiny jako projev vděčnosti přírodě. Můžete říct: „Děkuji za hojnost přírody, za život, který se obnovuje. Ctím cykly země a slunce."
- Posaďte se a chvíli meditujte nebo poslouchejte zvuky přírody, abyste cítili propojení s ní.
- Po rituálu odejděte s pocitem klidu a vděčnosti.
Rituály kombinujte – SPOJTE rituál nových začátků s rituálem očisty, abyste nejprve uvolnili starou energii a poté zasadili nové záměry.
Kombinujte rituál rovnováhy s meditací, abyste prohloubili harmonii těla a mysli.
------------------------------------------------------------
Po celém světě existují podobné svátky, které, stejně jako Ostara, oslavují jarní rovnodennosti, příchod jara, rovnováhu mezi světlem a tmou, obnovu a nový život.
Hilaria – Starověký Řím: 15. až 28. března, okolo jarní rovnodennosti. Svátek byl věnován bohyni Kybelé, matce bohů a symbolu plodnosti a přírody. Oslavy zahrnovaly průvody, hry a obětiny. Jméno Hilaria je odvozeno z lat. hilaris = veselý.
Nowruz – perský nový rok: 20. až 21. března (jarní rovnodennost). Nowruz znamená nový den, je oslavou perského Nového roku, který symbolizuje nové začátky, harmonii a obnovu přírody. Lidé čistí své domovy, zdobí stoly symbolickými předměty (např. květiny, svíčky, semínka), připravují tradiční pokrmy a tančí.
Holi – Indie: březen, přičemž datum se řídí lunárním kalendářem, obvykle kolem jarní rovnodennosti. Je to svátek barev a jara, vítězství dobra nad zlem. Slaví se tancem, zpěvem a hostinami.
Chunfen – Čína: 20. až 21. březen (jarní rovnodennost). Chunfen je 4. ze 24 slunečních období čínského kalendáře a značí rovnováhu mezi Jin a Jang. Tradice zahrnují obřady vděčnosti přírodě, setbu a přípravy na úrodu.
Sigrblót – severské tradice: přibližně 21. března, resp. 4. úplněk po zimních slunovratu. Jedná se o starověký germánský a severský svátek na počest příchodu jara a naděje na dobré sklizně. Obětiny patřily Freye, bohyni plodnosti, úrody, lásky.
Pesach – židovské Velikonoce: březen nebo duben dle lunárního kalendáře. Svátek osvobození Izraelitů z egyptského otroctví. Používá se jídlo a praktikují rituály, které připomínají nový začátek, používají se bylinky a nekvašený chléb.
Eostre – germánská tradice: jarní rovnodennost. Slaví se Ostara pojmenovaná po bohyni Eostre, germánské bohyni jara, úsvitu a plodnosti. Lze předpokládat, že z Ostary vychází některé velikonoční tradice.
Velikonoce – křesťanství: datum na lunárním kalendáři, obvykle březen/duben. Slaví se zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které také symbolizuje nové začátky a vítězství života nad smrtí. Symboly jsou vejce a zajíci, což znamená plodnost a život. Oslavy zahrnují hostiny a rituály pro jarní obnovu.
Festival Shunbun no Hi – Japonsko: jarní rovnodennost, 20. až 21. března. Slaví se den rovnováhy a harmonie mezi světlem a tmou. Tradice zahrnují návštěvy hrobů předků, přinášení obětin přírodě, konzumaci pokrmů spojených s jarem, např. rýžové koláčky.
Alban Eilir – Keltové: jarní rovnodennost. Keltští druidové tento svátek slavili jako „Světlo Země“, oslavující návrat slunce a obnovu přírody. Tradice zahrnovaly obětiny bohům a duchům přírody.
Ať už se svátky jmenují jakkoli, spojuje je oslava návratu přírody k životu po zimě, rovnováha mezi světlem a tmou, přičemž důležitým prvkem je rovnováha mezi starým a novým. Plodnost a růst symbolizují semínka, květina a vejce, která odrážejí naději na nový život a úrodu. Nejdůležitějším prvkem je oslava přírody a života.
Článek jsme pro vás napsali dne 22. 2. 2025.
Články o dalších svátcích cyklu Kola roku najdete zde.
Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.
© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím e-mailu na info@nefertitis.cz.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.