Mexický opál
Mexický opál znali již středoameričtí Aztékové, kteří jej pojmenovali „Vitzitziltecpa“ (kolibří kámen nebo také kámen ptáků z ráje), protože připomíná duhové barvy ptačího peří a věřili, že podporuje tvořivost a nové začátky. Již Římané věřili, že opál je symbolem naděje a čistoty. Nazvali ho amor paederos – dítě stejně krásné jako láska a používali jej jako amulet proti nemocem.
Metafyzické vlastnosti mexického opálu.
Starověcí Řekové věřili, že opál má sílu podněcovat předvídavost a přináší svým majitelům světlo proroctví.
Staří Egypťané a Babyloňané ctili opál jako nejmocnější světlo a silný léčivý kámen.
Samotný mexický opál se používá pro podporu elementární energie ohně, aby probudily vášeň od tělesných tužeb po duchovní opojení. Energie mexického opálu představuje nadšení a aktivitu. Ztělesňuje Jang v přírodě. Je energií tepla, akce, emocí a vášní. V místnosti se doporučuje uložit ho na jižní stranu a používá se pro životní podporu, a posílení vztahů v rodině.
Opál je vhodný pro podporu tvůrčí energie a vyjádření citů prostřednictvím umění. Je určen zejména těm, kdo chtějí být nezávislí, chtějí žít život podle vlastních představ a pravidel. Je ideálním kamenem pro obchodníky, ochranným kamenem před nebezpečím. Může být použit k podpoření snahy uvolnit hluboce zakořeněné pocity smutku. Používá se k povzbuzení lásky, spontánnosti a tvořivosti.
Opál podporuje klidnou mysl a soustředění pro meditace, uvolňuje stres a přináší klid a harmonii.
Mexický opál a harmonizace čaker
Mexický opál ovlivněním sakrální čakry podporuje energii kundalini, čímž stimuluje sexuální pocity a může tak zlepšit i osobní vztahy mezi partnery. Je vhodný k uvolnění hluboce zakořeněných pocitů smutku, k navození klidu a harmonie. Tradičně se používal jako amulet proti nemocem. Stimuluje kořenovou a sakrální čakru, aktivuje energii chi a energii kundalini, čímž může stimulovat sexuální touhy.
Minerální vlastnosti mexického opálu
Opál je minerál, který je považován za drahokam. Jedná se o sloučeninu křemene s vodou, která je zastoupena nejčastěji mezi jedním až třemi procenty, ale může dosahovat až 20 %. Podle Mohsovy stupnice je tvrdost mezi 5,5 až 6,5. Název opál pochází ze staroindického upala, tj. drahý kámen. Stáří opálu se odhaduje na 50 až 65 milionů let, do druhohorního období křídy. Opál je zmiňován již ve starověku, v 6. století před n. l. byl opěvován básníkem Onomakritem a řeckým přírodozpytcem Dioskoridem, který jej v 1. století n. l. označil za skutečný drahokam.
Plinius Secundus (Starší) ve svém díle Naturalis historica (Přírodověda) označil opál za nejkrásnější kámen, který skrývá více než 60 barev.
Mexický opál výjimečný tím, že se z celého světa se nachází jen v Mexiku. Tento opál byl těžen již před mnoha stovkami let Aztéky, v 16. století se původní doly ztratily v během dobytí Mexika Španěly. Nově pak byly objeveny a otevřeny v roce 1800 sirem Maria Siurab, ve státě Qerétaro, asi 200 km severozápadně od Mexico City. Centrem obchodu s mexickým opálem se stalo stejnojmenné hlavní město státu Querétaro. V roce 1950 Alfonso Ramirez objevil opál poblíž malého města Magdalena asi 80 km severozápadně od Guadalajara ve státě Jalisco v Mexiku. Většina vytěženého mexického opálu pochází z těchto dvou oblastí – Querétaro a Magdalena.
Mexický opál bývá na trh často uváděn jako „ohnivý“ mexický opál. Toto značení je velmi zavádějící a pod označením „ohnivý“ bývá prodáván většinou poměrně běžný mexický opál v matečné hornině. Opravdové zářivě rudě vybarvené „ohnivé“ opály mají cenu několik tisíc Kč, pokud vám tedy někdo nabízí levné „ohnivé“ opály, potom vás vědomě klame.
Druhy mexického opálu
- drahý opál, který se projevuje hrou barev, je nejvzácnější, nejžádanější a také nejdražší,
- vodní opál – průhledný opál modré barvy, s hrou barev,
- ohnivý opál – oranžový až červený opál s hrou barev anebo bez ní,
- mléčný (bílý) opál – mléčně bílý, neprůhledný a jen na okrajích průsvitný, v případě, že vykazuje hru barev, jedná se o drahý opál (Slovensko, Austrálie),
- hydrofán opál – vznikl vulkanickou činností, má schopnost absorbovat vodu a tím se změní z neprůhledného nebo poloprůsvitného na zcela průsvitný nebo průhledný. Někdy je touto změnou zvýrazněna hra barev. Po vyschnutí se vrací do původně bezbarvé nebo neprůhledné podoby.
- obecný nebo také „potch“ opál – nevykazuje žádnou hru barev, neopalizuje, protože dopadající světelné záření z části absorbuje a z části nezměněné odráží. Je neprůhledný až průsvitný.
Termíny, kterými se vyjadřuje hra barev mexického opálu
- pinfire – jedná se o malé skupinky (skvrny) vykazující hru barev,
- halequin – široké, hranaté uzavřené sady barevných skvrn,
- flame (plamen) – rozsáhlé splývající záblesky rudé nebo načervenalé barvy, které prochází skrz kámen,
- rolling flash (vlnící se blesky) – barevné záblesky, které vypadají, jako by byl kámen zapnutý (připomíná lampu).
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.