ÚvodVše o kamenechRady magistry z lékárnyIbuprofen v lékových formách pro vnitřní užití

Ibuprofen v lékových formách pro vnitřní užití

 

Ibuprofen - účinná látka v růžové, oranžové, bílé tabletě 

Ibuprofen

-          zmírňuje, až odstraňuje bolest;
-          působí protizánětlivě;
-          snižuje zvýšenou tělesnou teplotu.

Používá se zejména při bolestech kloubů, svalů a šlach a při zánětech kloubů a svalů revmatického původu (určí lékař); na lehčí bolestivé stavy vzniklé úrazem, poúrazové a pooperační; u žen při bolestivé periodě (cyklus, menses); při horečnatých onemocněních, jakou jsou virózy, nachlazení a stavy po očkování; při migréně a bolestech zubů.

Pro děti do 6 let věku je určen v podobě suspenze – sirupu (přesné dávkování, snazší polykání) nebo čípku. Obě lékové formy mají navíc rychlejší nástup účinku oproti tabletám nebo kapslím. Dávkuje se podle hmotnosti nebo věku dítěte, nejdříve vždy po 6–8 hodinách; bez doporučení lékaře nejdéle 3 dny.

Pro dospělé jsou určeny tablety, dražé (obalované tablety, většinou barevné), granulát a kapsle.

Jednotlivá dávka je 200–400 mg, dle potřeby, obvykle 3–4x denně, nejdříve vždy po 4 hodinách; bez porady s lékařem nejdéle 7 dní.

Přípravky se užívají při jídle nebo po jídle, tablety bez dělicí rýhy a kapsle se polykají celé, ostatní tablety se mohou polykat rozdrcené, nebo rozpuštěné v tekutině, nejlépe ve vodě.

Při žaludečních obtížích je vhodné přípravky zapít mlékem nebo zajíst mléčným výrobkem. Suspenzi je nutné před odměřením dávky řádně protřepat a odměřovat pouze přiloženou odměrkou (nesmí se zaměnit např. za lžičku, aby bylo dodrženo předepsané správné dávkování).

Při návštěvě lékárny nezapomeňte upozornit na následující skutečnosti:

-          užíváte-li další přípravky, včetně vitamínů apod.;
-          víte-li o nějaké alergické reakci na jakoukoli látku;
-          jste-li těhotná, včetně uvedení trimestru těhotenství;
-          jestli jste kojící maminkou.

                      ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY A DISPENZAČNÍ MINIMUM K LÉČIVU

„IBUPROFEN“ V LÉKOVÝCH FORMÁCH PRO VNITŘNÍ UŽITÍ

Ibuprofen se řadí mezi nesteroidní antiflogistika (též nesteroidní antirevmatika, nesteroidní protizánětlivé látky, zkracované NSA nebo NSAID). Termín „nesteroidní“ odlišuje tato léčiva od steroidních látek se stejnými účinky, tj. od kortikosteroidů.

 účinky
-          analgetický (z řeckého „an“ – bez a „algia“ – bolest) – zmírňuje bolest a/nebo ji zcela odstraňuje;
-          antipyretický (z řeckého „an“ – bez a „pyros“ – oheň) – snižuje patologicky zvýšenou tělesnou teplotu;
-          antiflogistický (z řeckého „an“ – bez a „phlogosis“ – zánět) – tlumí projevy zánětu (bolest, otok, zarudnutí, zvýšené prokrvení a poškozené funkce v místě zánětu).

indikace (použití)
-          bolesti vyvolané postižením kloubů a šlach;
-          bolesti hlavy, zubů a svalů;
-          lehčí bolestivé stavy vzniklé úrazem, poúrazové a pooperační;
-          bolesti při periodě (menses, menstruační cyklus);
-          horečnatá onemocnění – např. virózy, nachlazení a stavy po očkování (horečka);
-          záněty kloubů a svalů revmatického původu aj.

kontraindikace (stav, kdy se nesmí dané léčivo použít)
-          přecitlivělost na léčivou látku;
-          přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou a jiná protizánětlivá nesteroidní léčiva projevující se jako astma, kopřivka nebo jiné alergické reakce;
-          žaludeční nebo dvanáctníkový vřed;
-          poruchy krvetvorby a krevní srážlivosti;
-          pevné lékové formy (tablety, kapsle) nesmějí užívat děti do 6 let věku.

nežádoucí účinky
-          gastrointestinální (týkající se zažívacího traktu) – např. pocit na zvracení, zvracení, bolesti v nadbřišku, pálení žáhy, průjem, zácpa aj.;
-          na centrální nervový systém – mohou se objevit závratě, bolesti hlavy, neostré vidění, deprese, emoční labilita;
-          kardiovaskulární (týkající se oběhové, cévní soustavy) – možné otoky, bušení srdce;
-          alergické kožní reakce, zvýšená citlivost kůže na ultrafialové záření (zarudnutí kůže, tvorba puchýřů, bolestivost a pálení kůže, olupování, zvýšená pigmentace).

období těhotenství a laktace
-          pouze na doporučení lékaře.

lékové interakce (lat. interactio od inter-agere, jednat mezi sebou, je vzájemné působení a ovlivňování, v tomto případě mezi více léčivy), např.
-          současně užívaná léčiva, která snižují srážlivost krve, zvyšují riziko krvácení;
-          kyselina acetylsalicylová a jiné protizánětlivá léčiva, kortikoidy a některá antidepresiva zvyšují riziko vzniku nežádoucích účinků v oblasti zažívacího ústrojí, a to včetně krvácení a vzniku žaludečního vředu;
-          může se snižovat účinek současně podávaných léčiv určených k léčbě vysokého krevního tlaku; a celá řada dalších.

těhotenství a laktace
-          bez doporučení lékaře neužívejte v těhotenství ani po dobu kojení bez výslovného doporučení lékaře.

dávkování

a) mladiství a dospělí

jednotlivá dávka pro mladistvé a dospělé je 200­–400 mg (zásadou je užívat slabší přípravek raději ve více dávkách, čímž se předchází riziku možných nežádoucích účinků), a to 3–4x denně podle potřeby

dávkový interval pro dospělé jsou minimálně 4 hodiny

pokud horečka a/nebo bolesti neustupují a přetrvávají déle než 3–5 dnů, anebo při léčbě revmatických onemocnění se nedostaví zlepšení v průběhu 1–2 týdnů, je nutné se o dalším postupu poradit s lékařem

bez porady s lékařem se přípravky nemají užívat déle než 7 dní

b) děti

ibuprofen se nepodává dětem do 6 měsíců věku a pod 7 kg tělesné hmotnosti bez doporučení lékaře

dávkový interval pro děti je nejméně 6–8 hodin

suspenzi je nutné před upotřebením řádně protřepat a odměřovat výhradně přiloženou odměrkou

bez doporučení lékaře se přípravky mají užívat maximálně po dobu 3 dnů

 způsob užití

přípravky se užívají při jídle nebo po jídle, polykají se celé (potahované tablety nebo dražé bez půlicí rýhy a kapsle), rozdrcené, nebo rozpuštěné v tekutině

při žaludečních obtížích je vhodné přípravky zapít mlékem nebo zajíst mléčným výrobkem

dětem do 6 let se podává ibuprofen ve formě suspenze nebo čípku

lékové formy
-          tablety, dražé, obalované tablety, suspenze, čípky, granulát, kapsle, bukální kapsle.

 

9. 7. 2018
Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek