Feng Shui obývací pokoj
9 jednoduchých kroků, jak zařídit Feng Shui obývací pokoj.
Obývací pokoj je místností určenou k mnoha účelům, a to veskrze příjemným. Od sledování televize, přes příjemné chvíle s oblíbenou knížkou a nápojem, po setkávání se s rodinou a přáteli. Je to místnost, kam si většina z nás "konečně sedne" po té, co má za sebou denní povinnosti. Je proto důležité, aby byl tento prostor vyvážený, působil pozitivní energií a přispěl k našemu celkovému pohodlí a touze v něm relaxovat.
Pravidlo 1 - vyčistěte prostor
Vyčištěním prostoru nemáme na mysli jen uklizení a upořádání věcí, ale také podpoření pozitivní energie provoněním oblíbenou vůní. Toho lze dosáhnout několika způsoby - použitím éterických nebo vonných olejů prostřednictvím aroma lampy nebo elektrického aroma difuzéru, který je navíc atraktivní dekorací, použitím vonných sprejů, nebo vykuřováním.
Pro celkovou očistu feng shui obývacího pokoje lze doporučit např. vykuřování sušené nati bílé šalvěje (Salvia apiana), která má příjemnou kafrovou, bylinnou vůni. V aromaterapii se používá k úlěvě při nachlazení, rýmě a nemocech dýchacích cest, pro uvolnění mysli a pro celkovou relaxaci.
Feng Shui křišťály nebo závěsné dekorace jsou ideální pro ozvláštnění prostoru, pro podnícení pozitivního naladění.
Pravidlo 2 - větrání
Nejsnadnějším způsobem, jak "očistit" vzduch, je větrání. Větrejte po dobu 9 minut. Proč právě 9?
Číslice 9 je považována za dosažení cíle a tím zároveň předjímá nový začátek. Představuje štědrost, lásku, moudrost. Devítka je ovládána Marsem. Dům s číslem popisným 9 je dokonalým sídlem pro obětavé lidi, pro všechny, kdo mají touhu pomáhat druhým. Větráním pustíte do místnosti čerstvý vzduch a s ním novou energii.
Pravidlo 3 - decclutering, tj. úklid vedoucí k minimalismu
Mějte kolem sebe věci jen nezbytně nutné a nezáleží na tom, zda jsou účelové nebo jen pro radost. Příliš velké množství věcí odráží dnešní hektickou dobu, stres, málo času a spěch v našem každodenním životě. Máte-li široké parapety, na které se vejde velké množství nezbytných maličkostí, mějte na paměti, že s nimi jde ruku v ruce i náročnost na udržení od prachových nánosů. Můžete si vystavit věcí méně, zato je častěji střídat.
Pravidlo 4 - použijte Bagua
Bagua představuje kompas, pomocí něhož lze určit pozitivní a negativní směry 9 oblastí života - už zase "ta devítka". Ve Feng Shui je ba-gua starověký energetický systém, který odpovídá životní cestě. Používá se ke zjištění, jak která část obydlí, ale i kanceláře nebo třeba zahrady ovlivňuje různé oblasti v našem životě - lásku, finance, zdraví, kariéru aj.
Pravidlo 5 - vyvážení pěti elementů
Ano, máme na mysli zemi, kov, vodu, dřevo a oheň. Každému elementu je přiřazena barva/barvy, světová strana a vlastnosti, které jsou tím kterým elementem podporovány.
Přehled barev a tvarů náležejících jednotlivým elementům
Element | Barva/barvy | Tvary |
Země | hnědá | ploché, čtvercové |
Kov | šedá, bílá, stříbrná | kulaté |
Voda | modrá, černá | vlnité |
Dřevo | zelená, hnědá | obdélníkovité, sloupovité |
Oheň | červená, fialová, růžová, žlutá | trojúhelníkové |
Pravidlo 6 - význam barev v obývacím pokoji dle feng shui
Symbolika barev je důležitá zejména pro ty z nás, kteří v ní spatřují smysl, ztotožňují se s ní a při svých rozhodnutích se jí alespoň částečně řídí. Barvy se netýkají zdaleka jen stěn, ale také nábytku, umění a jiných doplňků.
Přemýšlíte, které barvy do obývacího pokoje dle feng shui jsou vlastně vhodné? Idální barvou pro obývací pokoj je oranžová, která je symbolem radosti, přátelství, potěšení a rodinné pospolitosti. Oranžová je nejúžasnější barvou pro svou přirozenou sílu a působení, je barvou radosti, přátelství a fyzického potěšení. Ve Feng Shui představuje energii ohně, nadšení, vášně, vřelosti a aktivity.
Pro místnosti určené k odpočinku jsou vhodné modré odstíny. Modrá pomáhá relaxovat, přemýšlet, potlačuje stres. Dalšími vhodnými barvami jsou např. zelená, která podněcuje životní sílu, je tradiční barvou, která patří mezi uklidňující. Zelená ve Feng Shui představuje energii dřeva, která je tradičně spojována s východní nebo jihovýchodní částí místnosti, bytu nebo domu. Představuje rodinu, zdraví, prosperitu a hojnost. Indigo barva je zosobněním otevřenosti, srozumitelnosti a lepší komunikace.
Olivová barva se používá pro zvýšení úsilí, které vyžaduje nadměrné soustředění a usilovnou preciznost.
V tmavších tónech olivové barvy se odráží pravda a harmonie. Tmavě olivová znamená uvědomění si, změnu, posílení schopnosti naslouchat, nezávislost, hledání významu a podstaty, hojnost, obnovu a zlepšení, smysl pro hodnoty, vypořádání se se sklíčeností a malomyslností.
Žlutá je symbolem optimismu, osvícení, vřelosti a srozumitelnosti. Žlutá ve Feng Shui představuje tlumenou energii ohně a obvykle se umisťuje do středu místnosti, aby podporovala veselí, radost a vnesla světlo a energii do celého prostoru.
Barvy vybíráme intuitivně, pocitově, podle toho, jak se v nich cítíme, podle módních trendů, nebo podle toho, jaký význam je jim tradičně přiřazen, co od nich očekáváme a co jejich prostřednictvím toužíme vyjádřit.
Pravidlo 7 - vytvořte prostor, ve kterém se bude cítit dobře každý, kdo je vám blízký
I zdánlivě malý detail může pozitivně podpořit váš zájem, nebo jej naopak zhatit. Každý člen domácnosti musí mít své pohodlné "místo". Kdo z nás má doma psa nebo kočku tak ví, že i tito členové domácnosti si vynucují právo na své oblíbené místo na gauči, v křesle, pod stolem, které pak představuje jejich útočiště. Každý by se měl cítit v domácnosti vítán, dobře a pohodlně.
Pravidlo 8 - naplňte svůj domov rostlinami
Že vám každá rostlina uhyne? Rostlinu je třeba vybírat s ohledem na prostředí, ve kterém bude umístěna, s ohledem na světlo, vlhkost a samozřejmě na náročnost péče. Existují i rostliny "téměř nezničitelné", přesto velmi dekorativní, jako je např. nolina, známá pod názvem sloní noha. Živé květiny přinášejí pozitivní životní energii.
Pravidlo 9 - obrazy, fotografie nebo jiné umění
Při výběru umění se můžete řídit barvami. Např. ohnivě červená malba vyvolává energii ohně, vášně, síly, lásky, akce. Tlumenou energii ohně představují růžová a žlutá.
Vyhýbejte se všemu, co by mohlo negativně ovlivnit vaše pocity - umělecké dílo, které se nelíbí, ale zůstává proto, že je to např. tradice v rodině, dárek od někoho blízkého, patřilo někomu, kdo v našem životě již není a pod.
Důležité je i samotné umístění, a to minimálně do výše očí. Můžete si např. vymezit koutek, kde budou fotografie všech, kteří jsou vám drazí a budete je tak mít stále na očích.
Pamatujte si, že i když není třeba obývací pokoj přesně podle feng shui, je důležité, že se v něm cítíte dobře vy sami a všichni, kteří patří do vašeho života.
Článek pro vás napsala dne 17. 7. 2021: Mgr. Radka Brichcínová
Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.
© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.