ÚvodMagazínRady magistry z lékárnyÉterické oleje

Éterické oleje

Éterické oleje, esenciální oleje, silice, vonné oleje - na první pohled se může zdát, že se jedná o jedno a to samé.

Esenciální oleje jsou totéž co éterické oleje a silice. Český lékopis, dílo normativního charakteru, závazné pro všechny, kdo pracují s léčivy, obsahuje článek Etherolea (synonymum: olea aetherea), v překladu silice. 

Silice jsou vonné látky získané z definovaných rostlinných surovin destilací nebo vhodným mechanickým postupem, bez zahřívání, přičemž rostlinná surovina může být čerstvá, zvadlá, sušená, celá, rozlámaná nebo rozemletá. Skladují se při teplotě nepřevyšující 25 °C.

Jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, mají olejovitý charakter. Jsou to produkty tzv. sekundárního metabolismu rostlin a slouží zřejmě jako ochrana před některými živočichy a k nalákání hmyzu.

Ve farmacii se silice používají k překrytí nepříjemného pachu nebo chuti, jako tzv. korigencia. Mnoho silic má vlastní léčebné účinky – antiseptické a dezinfekční, protizánětlivé, znecitlivující, derivační, spasmolytické (uvolňují křeče hladkých svalů), diuretické (podporují diurézu, vylučování moči), karminativní (působí proti nadýmání), podporují chuť k jídlu (stomachika), uvolňují dýchací cesty, pomáhají vykašlávání (expektorancia).
Používají se např. do nosních přípravků (kapky, masti, spreje), ústních přípravků, mastí, krémů aj. Protože se jedná o velmi koncentrované látky, do léčivých přípravků se éterické oleje používají v malém množství.

Kromě surovin, určených pro farmaceutické účely, nejsou žádné přípravky dostupné na trhu v České republice schváleny jako léčivé přípravky, nemají stanovené definované dávkování a nepoužívají se pro vnitřní užití.

Některé složky silic jsou nevhodné pro časté užívání, nebo pro užívání ve vyšší dávce pro vnitřní užití nebo např. pro těhotné ženy. Tyto informace se dozvíte v každém případě v lékárně od odborného personálu, pokud si budete kupovat léčivý přípravek nebo parafarmakum (přípravek, který není klasifikován - registrován jako léčivo, výrobce nemá povinnost prokázat účinek) obsahující silici se složkou, na kterou se vztahují jakákoliv omezení při jejím používání.

Silice patří mezi látky, u kterých je v menší či větší míře riziko fototoxické reakce. Jedná se o přecitlivělou reakci kůže na působení světla, projevem může být zarudnutí až zhnědnutí pokožky, tvorba puchýřků, bolestivost a zánětlivá reakce. Nezáleží na tom, zda je silice použita vnitřně nebo zevně. Stejné nežádoucí účinky má celá řada léčiv – diuretika, nesteroidní analgetika, kortikosteroidy, dehty, sulfonamidy, kyselina salicylová a mnoho dalších. Prevencí projevů nežádoucích účinků při užívání těchto látek je ochrana před UV zářením přípravkem s vysokým faktorem proti UVA a UVB (50+) po celou dobu léčby a 14 dní po jejím ukončení.   

Mohlo by se zdát, že použití silic jinak, než formou odpařování prostřednictvím aromalampy nebo aromadifuzéru je nevhodné, nebo možná nebezpečné, což ale není pravda.

Jak jsem již zmínila, řada silic je určena jako surovina pro farmaceutické použití. Existuje celá řada receptur, které lékaři běžně předepisují, např. masti a kapky do nosu s obsahem silice ke zlepšení dýchání, roztoky na afty se silicí s mírně znecitlivujícím účinkem, roztoky s léčivy podporujícími salivaci (tvorbu slin při vysýchání sliznic) aj. Řada éterických olejů je využívána v aromaterapii buď vdechováním, k masážím nebo formou koupele. Využití rostlin, ze kterých se silice získávají, je založeno na tzv. tradičním používání založeném výlučně na dlouhodobé zkušenosti, minimálně 30 let.

Paradoxně nejvíce jsou na internetu vyhledávanými "vonné oleje". Jaký je tedy rozdíl mezi éterickými a vonnými oleji? Vonné oleje jsou připravené uměle, i když složky mohou pocházet i ze zdrojů přírodních. Vonné oleje obsahují vůně, které se v přírodě nevyskytují nebo je nelze získat např. destilací či jinými postupy. Příkladem může být banánová vůně, lesní jahody apod. na rozdíl od čistě přírodních éterických olejů z borovice, jasmínu nebo růže.

Obecné použití: éterické oleje se používají do aroma lamp (některé do aromadifuzérů), v množství několik kapek do vody v misce aroma lampy. Při zahřívání se uvolňují látky, které provoní okolní vzduch. Širokou nabídku aroma lamp najdete zde.

Vybírat z esenciálních (éterických) olejů můžete zde.

Upozornění: nepoužívejte oleje vnitřně ani zevně (k potírání na kůži a sliznice). Jedná se o koncentrované látky, které mohou vyvolat různě intenzivní fototoxickou reakci na kůži, projevující se tvorbou puchýřů, zčervenáním, bolestivostí.

Pro www.nefertitis.cz napsala Mgr. Radka Brichcínová, magistra farmacie. 
8. 2. 2020

Byl pro Vás článek užitečný, zajímavý, poučný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz. 

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty