Chcete vědět, jak vyrobit krystaly?
Asi málokdo z nás někdy nezatoužil být alespoň na malou chvíli chemikem, mít příjemně mrazivý pocit, co se stane, když se nalije voda do kyseliny, nebo kyselina do vody? Samozřejmě druhá možnost je správně. Nebudeme vás trápit tím, co je důkaz redukujících cukrů Fehlingovým roztokem, jaké pH má sůl, která vzniká z té které kyseliny a zásady apod.
Povíme si něco málo o výrobě krystalů. Výroba krystalů je jednoduchá a lze ji uskutečnit v domácím prostředí s běžně dostupnými surovinami, jako jsou např. cukr, octan, sůl kamenná (též kuchyňská sůl, chlorid sodný), uhličitan sodný (soda na praní), hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda, také soda bikarbona, "ta" soda, která se používá proti pálení žáhy), síran hořečnatý, thiosíran sodný (obě posledně jmenované suroviny lze koupit v lékárně), modrá skalice aj.
Výroba krystalů ze soli
Budete potřebovat: dvě sklenice, horkou vodu, sůl kamennou (kuchyňská sůl, chlorid sodný), talíř a nit.
Do sklenice nalijte horkou vodu a nasypte tolik soli, kolik se ve vodě rozpustí, resp. přestaňte dosypávat ve chvíli, kdy se sůl přestane rozpouštět a zůstane v podobě krystalků. Tím získáte nasycený roztok. Nerozpuštěná sůl klesne na dno sklenice. Trochu roztoku nalijte na talíř. Jak voda chladne, na talíři se začnou tvořit krystalky soli (zárodečné krystalky). Je to způsobeno tím, že se voda postupně odpařuje, z nasyceného roztoku se stává přesycený a důsledkem je krystalizace rozpuštěné látky, v tomto případě chloridu sodného.
Postup opakujte, tj. opět nalijte do sklenice horkou vodu, nasypte sůl, dokud se rozpouští, a po usazení nerozpuštěné soli slijte čistou tekutinu do čisté sklenice. Roztok můžete přefiltrovat přes filtr na kávu nebo papírový kapesník, či ubrousek. Na tenkou nit dejte zárodečné krystalky, které se vytvořily na talíři a nit pověste do sklenice s čirou tekutinou a zakryjte ubrouskem, aby se zpomalilo odpařování vody. Během několika týdnů, kdy se voda odpařuje, na zárodečných krystalcích narůstají krystaly soli. Jsou velmi křehké a samozřejmě rozpustné ve vodě. Výroba krystalů ze soli je zábavná a poučná zejména pro děti.
Výroba krystalů pro děti může být nejen ze soli, ale také např. z jedlé sody, boraxu (tetraboritan sodný), nebo ze sody na praní (uhličitan sodný).
Jak vyrobit ledové květy?
Budete potřebovat: hrnec, vařící vodu, síran hořečnatý (tzv. hořká sůl, lze ji koupit v lékárně), bílé lepidlo, štětec a sklenici.
Do hrnce s vařící vodou nasypejte tolik síranu hořečnatého, dokud se nepřestane rozpouštět a nerozpuštěné krystaly se nezačnou usazovat na dně sklenice. Ještě 40% roztok není roztokem přesyceným! V praxi to znamená, že ve 100 ml vody se rozpustí minimálně 40 g síranu hořečnatého. Stačí tedy použít malé množství vody, přičemž teplá voda urychluje rozpouštění. Do připraveného roztoku přidejte dvě kapky lepidla a štětcem naneste malé množství tekutiny na sklenici. Voda se vypaří a krystalizující síran hořečnatý vytvoří jemný film - ledové květy.
Fascinují vás krasové jeskyně a krasové jevy?
Kras vzniká činností povrchové a podzemní vody v krajině, jejíž podklad tvoří rozpustné horniny a minerály, zejména vápenec, sádrovec a halit). Z chemického pohledu dochází k působení vody a vzdušného oxidu uhličitého, tím vzniká kyselina uhličitá, která postupně narušuje vápenec. Začnou se uvolňovat vápenaté kationty a hydrogenuhličitanový aniont. Opětovným vysrážením rozpuštěného vápence vznikají krápníky. Krápníky rostoucí ze stropu se nazývají stalaktity, krápníky rostoucí ze dna jeskyně se označují jako stalagmity a pokud se tyto útvary spojí v tzv. sloup, jedná se o stalagnát.
A jak na krápníky v domácím prostředí?
Budete potřebovat dvě skleněné nádoby, talířek, nit ze savého materiálu (např. bavlny, kousek příze), dva kamínky k zatížení příze, síran hořečnatý nebo prací sodu. Do obou sklenic nalijte horkou vodu a přidejte síran hořečnatý - takové množství, které se rozpustí. Nádoby postavte kousek od sebe a mezi ně dejte talířek. Ustřihněte kousek bavlněné příze, na každý konec přivažte kamínek, jako zátěž a každý konec vložte do jedné nádoby tak, aby příze nebyla napnutá, ale prověšená v místě nad talířkem. Vzlínáním dojde k tomu, že se bavlněná příze nasákne roztoky a v místě prověšení začnou smíchané roztoky odkapávat. Po několika dnech se odpařováním vody vytvoří tenké stalaktity a stalagmity.
Jestliže vás zajímá výroba svítících krystalů, pak doporučujeme zakoupit již kompletní sadu na jejich výrobu.
Článek pro vás napsala dne 13. 11. 2021: Mgr. Radka Brichcínová
Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.
© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.