ÚvodVše o kamenechRady a tipy ke kamenůmČeský granát a jeho nezaměnitelná barva

Český granát a jeho nezaměnitelná barva

Český granát je polodrahokam, pyrop, křemičitan hořečnato-hlinitý. Název je odvozen z řeckého pyropos, tj. podobný ohni, a to kvůli barvě tohoto minerálu. Nachází se v Českém středohoří v podobě zrnek o velikosti cca 1 - 7 mm, typická je pro něj sytě rudá barva. Pyropy vznikají za vysokých teplot a tlaku, podobně jako diamanty, i když ty potřebují podmínky ještě vyšší, a proto se tyto dva minerály často nacházejí společně. Stupeň tvrdosti je 7 - 7,5. 

minerály---granát_optimized

Celosvětově je tento polodrahokam velice oblíbený, a to zejména pro svou barvu, i když jsou jen malých rozměrů. Průměr 5 mm je považován za výjimečný. 

České granáty - naleziště

Naleziště českých granátů v České republice jsou soustředěná jen do několika málo oblastí.
České středohoří - okolí Třebenic, Třebívlic, Podsedic, , Dlažkovic a Měrunic
Stará Paka v Podkrkonoší
Mohelno
Kolín nad Labem - okolí. 

V České republice se ve šperkařství používají granáty ze světových nalezišť, které jsou ale od českých odlišné barvou a velikostí. 

Světová naleziště granátů
Jižní Afrika - tzv. Kapské rubíny
Arizona v USA - tzv. Arizonské rubíny
Jakutsko v Rusku
Tanzanie
a jiná, méně významná, naleziště.

Jedním z nejběžnějších granátů je almandin, jeho název je odvozen od starověké brusírny drahokamů v Alabanda v Turecku. Jméno pochází z roku 1546. Mezi odrůdy almandinu se řadí rhodolit, který obsahuje 30% podíl almandinové složky a 70% podíl složky pyropové, i když by měl být řazen mezi odrůdy pyropu. Další odrůdou je asterický granát, na němž se po vybroušení objevuje čtyř nebo šestiramenná hvězda. Jedná se o optický jev, který je způsoben mikroskopickými jehličkami rutilu, ve kterých se láme světlo.
Almandiny se nachází např. v lokalitě Přibyslavice, v Rakousku, v Indii a Japonsku.  

Jak poznat pravý český granát se dočtete zde.

Granát lze tradičně darovat k 2. nebo 6. výročí svatby.

Granát je dle lidových tradic kamenem se silnou schopností dodávat energii, a to díky své sytě červené až rudé barvě, neboť červená barva je symbolem energie, vášně a síly. O granátu se udává, že přináší podle potřeby klid nebo touhu. Již po staletí lidé věří, že granát má schopnost varovat před blížícím se nebezpečím, od pradávna využíván jako amulet ochrany. Již od dob antického Říma jej lidé nosí ve špercích jako kámen, který povzbuzuje lásku a oddanost. 

O granátu se též traduje, že napravuje citovou disharmonii. Prý pomáhá upevnit vztahy. Též se říká, že pomáhá v životních krizích, hlavně v situacích , kdy člověk neví kudy kam.Má být kamenem, jenž  odává odvahu a naději, sebedůvěru, podněcuje aktivitu a posiluje pud sebezáchovy.

Článek pro vás napsala dne 5. 2. 2022: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek