ÚvodMagazínFeng ShuiBydlení podle Feng Shui

Bydlení podle Feng Shui

Feng Shui pravidla pro každou místnost vašeho domova

Spěch, stres, špatné stravovací návyky, málo pohybu... Se současným rychlým životním stylem mnozí z nás touží po klidu, relaxaci, pohodě jak fyzické tak psychické, po pevném zdraví a štěstí a hledáme způsoby jak toho dosáhnout v našem každodenním životě. Ke klidu, pohodě a pocitu harmonie zásadní měrou přispívají prostory, ve kterých bydlíme a trávíme velkou část svého života, prostory, ve kterých hledáme zázemí a útočiště - naše domovy. Feng Shui je jednou z možností, jak si vytvořit prostředí s pozitivní energií, do kterého se budeme těšit, budeme v něm rádi trávit volný čas a každodenní povinnosti budeme vykonávat s elánem a radostí.
 
Pokud chcete pomocí Feng Shui vytvořit harmonický domov, máme pro vás pár tipů, jak podpořit jeho pozitivní energii.
 
Vstup do každých prostor, které nazýváme svým domovem, jsou tzv. ústa čchi, což znamená, že vstupní dveře jsou branou pro veškerou energii čchi, neboli životní sílu, která nám pomůže vstoupit do našeho domova. Je to jedna z nejdůležitějších oblastí, na kterou je potřeba se zaměřit z pohledu Feng Shui. Udržujte tuto část uklizenou, aby mohla energie čchi nerušeně proudit. Stolek s živými květinami tyto prostory oživí a působí harmonizačně. Do předsíně se nedoporučuje umístit zrcadlo, aby neodráželo dovnitř proudící energii směrem z domova.   
Tradičně se do rohu, který je úhlopříčně proti vstupním dveřím a je považován za primární kout bohatství, umísťuje třínohá peněžní žába s mincí v tlamě.

Depositphotos_4552816_xl-2015

Je symbolem prosperity, bohatství a peněz. Měla by být na vyvýšeném místě, penízkem směřujícím dovnitř obydlí. Druhou žábu je možné umístit přímo ke vstupním dveřím, opět penízkem směřujícím dovnitř, nikoliv směrem ven ze dveří. Dalšími vhodnými místnostmi pro umístění žáby jsou ložnice nebo koupelna. Ke vstupním dveřím můžete položit i černý kámen nebo minerál, aby ochraňoval obydlí. Vhodným je např. černý turmalín (skoryl).

Depositphotos_2452182_xl-2015

Obývací pokoj je určen pro odpočinek, je to prostor, kde se lidé scházejí s rodinou, s přáteli. Pro bydlení dle feng-shui je přímo ideálním místem. Tato místnost by měla být vzdušná a pokud možno otevřená. Feng Shui pravidla se zdaleka netýkají jen tvarů a rozmístění různých věcí, ale zahrnují i bydlení zhlediska barvy a jejich kombinací. Vyzdobte obývací pokoj pěti různými barvami, přidejte zelené pokojové rostliny na dotvoření příjemné atmosféry. Mezi zvolenými barvami by měla být modrá nebo černá, které představují element Vody, jsou vhodné do prostor určených pro odpočinek, meditaci, relaxaci nebo modlitbu. Barvy vybírejte a kombinujte podle vkusu tak, abyste se v nich cítili dobře, a aby jejich odstíny nepůsobily agresivním dojmem. Vyvarujte se rostlinám, které jsou označené za jedovaté a těm, které navozují negativní představy, jako např. "tchýnin jazyk" (sanseviera, tenura). Dominantním prvkem místnosti by měla být pohovka, křesla a/nebo židle. Do středu místnosti můžete umístit koberec, který navozuje spojovník mezi všemi, kdo v místnosti tráví společně volný čas.
Zelená barva dodává nespoutanou životní energii a podporuje prohloubení pocitu štěstí.

Depositphotos_44154045_xl-2015
Další místností je jídelna, nebo jídelní kout, kde se společně stravujeme. Jídelna představuje přátelství mezi blízkými. Pokud používáte jídelní stůl i k jiným účelům, než ke kterým je určen, nezapomeňte jej uklidit. Čerstvé květiny podněcují pozitivní energii a do okolí uvolňují harmonii.
 
Kuchyně je, vedle vstupního prostoru, další z nejdůležitějších místností, a to nejen z pohledu Feng Shui. Představuje bohatsví, hojnost a zdraví. Způsob, kterým se stravujeme, přímo souvisí s tím, jak nás okolí vnímá. Zdroj tepla je spojován s prosperitou, zdravím a pohodou. Udržujte kamna nebo varnou desku stále čisté a v dobrém stavu. Z chladničky a ze spíže pravidelně odstraňujte prošlé potraviny. Mějte v kuchyni mísu s čerstvým ovocem.

Depositphotos_244678358_xl-2015

Depositphotos_67769389_xl-2015
 
Ložnice je skvělým místem, kde začít s prvky Feng Shui, protože tato místnost je obrazem toho, kdo ji používá, kdo v ní spí. Dominantním prvkem ložnice je postel, ideálně s pevně spojeným čelem. Pokud je to možné, nechte místnost otevřenou, aby mohla proudit pozitivní energie čchi.

Depositphotos_202886072_xl-2015
 
Domácí kancelář je důležitá zejména tehdy, pokud se jedná o hlavní pracovní prostor např. při práci z domova. Náš pracovní stůl a prostor celkově symbolizuje naši kariéru, proto Feng Shui může výrazně ovlivnit pracovní úspěchy. Dominantním prvkem místnosti je stůl. Židle musí být pohodlná, s opěrkou pro záda a mezi stolem a židlí musí být dostatek prostoru. 
 
Koupelna je prostor s velkým množstvím vodního prvku. Energie vody je symbolizována modrou a černou barvou. Udržujte tyto prostory v čistotě, aby byly místem odpočinku a zotavení, jako když navštívíte lázně. Živá zelená pokojová rostlina může přeměnit sestupnou vodní energii na vzestupnou energii životní. Sedátko toaletní mísy nechávejte sklopené. Všechna zrcadla i osobní zrcátka udržujte v čistotě, aby přenášela jasný obraz. 

Depositphotos_1567312_xl-2015
 

Depositphotos_2596295_xl-2015
Skříně představují skryté oblasti našeho života a vyžadují stejnou pozornost jako obytné prostory. Pravidelně odstraňujte prach, nikdy skříň nezaplňujte zcela, ale nechte v ní volné místo.
 
Chodby představují tepny, prostřednictvím kterých v našich domovech cirkuluje energie čchi. Udržujte chodby čisté a průchozí. Vyzdobte je fotografiemi a kresbami a osvětlete je jasným světlem. 
 
Abyste měli bydlení dle Feng Shui, pamatujte na to, že každá věc má mít své místo, a proto, pokud ji zrovna nepotřebujete, uložte jí tam, kde ji v čase potřeby vždy najdete. Vytvořte si harmonický domov, vzdušný, světlý, s pozitivní energií, abyste se do něj vraceli rádi a mohli se oprostit od starostí všedních dnů.

Připravili jsme pro Vás další články z oblasti Feng Shui, např. o zahradě.

Článek pro vás napsala dne 3. 7. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty