ÚvodVše o kamenechVše, co chcete vědět oVše, co chcete vědět o ochraně při opalování

Vše, co chcete vědět o ochraně při opalování

Opalování je spojené s teplými, zejména letními dny, se sluníčkem, s prázdninami, s dovolenou, s pobytem u vody, ať už sladké nebo slané. Je vyhledávanou a oblíbenou činností mnoha z nás. Vedle zlatavě zbarvené pokožky může mít ale i negativní dopady. Abyste jim zamezili, nebo je alespoň zmírnili, přečtěte si následující článek.

Sluneční záření sestává z UVB (5 %), které je zodpovědné za poškození deoxyrybonukleové kyseliny. Neopravená poškození jsou podstatou karcinogeneze, tedy rizikem pro vznik rakoviny kůže, např. melanomu, a z UVA (95 %), které působí nepřímo, zrychlením tvorby volných radikálů, přispívá ke vzniku pigmentací (ztmavnutí), photoagingu – stárnutí kůže, též kožních karcinomů, zejména melanomu, vyvolává fotosenzitivní a fotoalergické reakce.

Fotosenzitivní reakce – působením UVA zejména na světlý typ pleti dochází k reakci kůže, která je podobná kopřivkové reakci se zarudnutím, tvorbou puchýřů, pálením. Reakce vzniká např. na látky obsažené v třezalce, dehty, kortikosteroidy, kyselinu salicylovou, v různé intenzitě na éterické oleje, diuretika, nesteroidní antiflogistika (př. ibuprofen, diclofenac aj.), tetracykliny, amiodaron, antihistaminika a celou řadu dalších látek bez ohledu na to, zda jsou přípravky použity lokálně na kůži nebo sliznici, nebo systémově (ve formě tablet, transdermálních náplastí, čípků aj. lékových forem určených pro systémový účinek léčiva). Ložiska ošetřená přípravky s obsahem takových látek se nesmí vystavovat účinkům UV záření (slunce, solárium) po dobu léčby a obvykle ještě 14 dní po jejím ukončení.

Dalším možným projevem je fotoalergická reakce, která je výsledkem buněčné imunitní odpovědi (pozdní reakce, IV. typ alergické reakce) a je zprostředkovaná T-lymfocyty. K fotoalergické reakci dochází po senzibilizaci, vlivem které se léčivo váže s bílkovinou a mění se na fotoantigen, který vyvolá zmíněnou imunitní odpověď. Typickým projevem je obvykle papulovezikulózní výsev (papuly = pupínky a vezikuly = papuly s malými puchýřky) doprovázený svěděním. U chronických stavů přetrvává šupinatění a lichenifikace (tj. zhrubění pokožky s tvorbou plochých mnohoúhelných papul; lat. „lichen“ znamená lišejník a lišej). Každá látka vyvolávající fototoxickou reakci může vyvolat reakci fotoalergickou.

Vznik přecitlivělosti ovlivňuje řada faktorů, např. doba a způsob aplikace, opakované použití, koncentrace léčiva v kůži, vlastnosti konstitutivních pomocných látek, dávka absorbovaného záření aj. Neprodyšný obvaz zvyšuje absorpci a tím i riziko vzniku kontaktní přecitlivělosti, stejně tak porušená kožní bariéra.

Reakce kůže na působení slunečních paprsků:

- primární (okamžitý) erytém, tj. zarudnutí kůže vzniklé ihned při ozáření infračervenými paprsky, které vyvolají vazodilataci (rozšíření cév), přičemž primární erytém ve stínu mizí;

- pozdní (sekundární) erytém – objevuje se do 2 až 8 hod po začátku ozáření UV paprsky a projevuje se známkami zánětu, tj. zarudnutím, bolestivostí, otokem, je nahrazován pigmentací a olupováním pokožky;

- časná pigmentace, tj. okamžité tmavnutí pigmentu, přetrvává i několik dní;

- pozdní pigmentace, UVB paprsky působí novotvorbu melaninu v kůži.

Změny v kůži, které souvisejí s chronickým ozařování UV paprsky

- stárnutí kůže (photoaging), elastóza, kdy se elastická vlákna přemění v amorfní hmotu, dochází k tvorbě podkožních kapilárních smyček, cévy se rozšiřují, dochází ke ztluštění kůže vlivem zvýšeného buněčného dělení;

- fotokarcinogeneze.

FOTOPROTEKCE - ochrana před negativním působením UV paprsků 

Přirozená fotoprotekce

- vytvoření celistvé rohové vrstvy pokožky a melaninová pigmentace;

- ochranu lze přisuzovat i betakarotenu a antioxidantům. 

Umělá fotoprotekce

Sluneční protektivní faktor (SPF), definovaný jako poměr minimální erytémové dávky v kůži chráněné slunečním filtrem k minimální erytémové dávce nechráněné kůže. S vyšší hodnotou SPF je ochrana pokožky lepší; tento faktor se týká pouze ochrany kůže proti vzniku erytému, není v něm zahrnuto ostatní působení UV záření, jako imunosuprese, photoaging, vznik karcinomu, maligního melanomu.

Jako tzv. sluneční filtry (sunscreens) se používají látky, které buď absorbují UV záření, nebo ho odráží.
Mezi UV absorbenty (tzv. chemické filtry) patří chemické látky, které absorbují záření zodpovědné za vznik pozdního zčervenání kůže. 

Nejsou-li tyto látky stabilní, vznikají sekundární fotoreakce a může dojít k fotosenzibilizaci. Z toho vyplývá, že je nutné kupovat nejen kvalitní přípravky s vysokým SPF faktorem, ale nenechávat je např. celý den na plném slunci, ukryté v písku, aby se nepřevrátily apod. 

Plná účinnost se rozvíjí až za 30 min po aplikaci. Je tedy nutné použít přípravek s předstihem, pokud plánujete opalování. 

Mezi látky odrážející UV záření (tzv. fyzikální filtry) patří anorganické látky, nejčastěji oxid titaničitý, oxid zirkoničitý a oxid zinečnatý. Tyto látky jsou biolgicky inertní, nedráždí, nevyvolávají fotosenzibilizaci, nepůsobí fototoxicky. 

Plný účinek je okamžitý. Nevýhodou oproti chemickým filtrům je z estetického hlediska bělejší zbarvení pokožky (které ale nebrání opálení). 

Sluneční filtry se vyrábějí v různých aplikačních formách. Patří mezi ně mléka (resp. emulze, které pokud jsou typu voda v oleji, tak pokožku hydratují a zabraňují vysýchání), hydrogely, pigmentační filtry - pro krytí depigmentovaných oblastí pokožky např. u vitiliga, spreje, tyčinky na rty. Kromě přípravků, které mají bránit negativnímu působení UV záření, jsou SPF součástí i celé řady kosmetik - rtěnek, pleťových a tělových krémů.

Při výběru opalovacího přípravku je důležitým faktorem i rezistence na vodu. Označení water resistant znamená, že by daný přípravek měl zůstat na kůži ve stejné ochranné kvalitě při máčení pokožky ve vodě po dobu 40 minut, označení water proof (někdy též vwr - very water resistant) znamená, že přípravek zůstane ve stejné ochranné kvalitě až 60 minut, přičemž se jedná o vodu sladkou, slanou i chlorovanou. 

Přípravky je nutné aplikovat opakovaně, neboť jejich účinek je ovlivněn koupáním, pocením, otíráním pokožky. 

COLIPA - The European Cosmetics Toiletry And Perfumery Association, je nezávislé sdružení evropských spolků, výrobců kosmetiky a dalších partnerských organizací, které se zabývá testováním a stanovováním norem pro výrobu produktů kosmetického a parfumérského průmyslu. 

Dle doporučení COLIPA musí hodnota SPF slunečního filtru zahrnovat jak ochranu před UVB tak UVA zářením, výrobek opatřený logem UVA obsahuje filtry proti UVB i UVA záření, a to v poměru 3 : 1, tj. výrobek označený např. SPF 15 poskytuje ochranu proti UVB záření minimálně 15 a minimálně 5 proti UVA záření. Norma neumožňuje označování produktů faktorem vyšším než 50, proto se používá označení „50+“ (extreme).

Pravidlo pro výběr ochranného faktoru - UVA i UVB

- lidé s fotodermatózami by měly mít faktor alespoň SPF 20,
- pacienti s chronickými aktinickými dermatózami a exogenní fotosenzitivitou by měli používat filtry s vysokým SPF, založeným výhradně na mikronizaci pigmentů (fyzikální faktory) bez stabilizátorů, emulgátorů a vůní;
- chemický peeling, ošetření laserem, vitiligo, operační zákroky - na taková místa je vždy nutné použít vysoký faktor kombinující fyzikální filtry s chemickými.

Pamatujte si

Žádný přípravek nechrání 100% před negativním působením UV záření. 
Žádný přípravek nestačí použít 1x za den.

O výběru vhodného přípravku se můžete poradit s odborným personálem v lékárně, nebo nám napište na info@nefertitis.cz 

6. 6. 2021
Mgr. Radka Brichcínová
magistra farmacie

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

Facebook
© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz. 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty