ÚvodVše o kamenechVše, co chcete vědět oNávod - jak rozeznat diamant

Návod - jak rozeznat diamant

Žádný 100% funkční, jednoduchý a spolehlivý návod neexistuje. Tedy rozhodně nelze s jistotou poznat diamant na první pohled, zvláště v případě, že jsme laici, nemáme informace, zkušenost a příslušné přístroje a jiné pomocníky. 

Minerály_diamanty_třpyt

Diamant je téměř nejtvrdším známým přírodním minerálem, nebo také nerostem, v Mohsově stupnici tvrdosti na 10. místě. Jedná se o krystalickou formu uhlíku. Nejoblíbenějším výbrusem je brus briliantový, neboť v něm vynikne krása tohoto minerálu. 

Diamant je oblíbeným a do určité míry i očekávaným zásnubním kamenem. Je do něj vkládána náklonnost, láska a respekt k milované osobě, s čímž souvisí i finanční náročnost.
Je ale také tradičním dárkem k výročí svatby, a to k 10., 30., 60., 75. a 80. výročí. Zvláště pak 60. výročí je nejvhodnější příležitostí darovat diamant nebo diamanty, neboť se nazývá diamantovou svatbou. Pokud se chcete inspirovat dárky k jednotlivým výročím svatby, přečtěte si následující článek.

Základními charakteristikami diamantů jsou tzv. 4 C, která jsou počátečními písmeny anglických termínů těchto charakteristik.
Světové gemologické instituty používají pro hodnocení diamantů rozdílná pravidla, která jsou si však více méně podobná. 

CARAT = hmotnost v karátech. Karát (ct, nebo Ct, nebo CT) je jednotka hmotnosti používaná v klenotnictví pro drahokamy, ale také perly. Tato jednotka nepatří do soustavy SI. V dnešní době se používá tzv. metrický karát, který je přesně 200 mg (tj. 0,2 g). Historicky se jedná o hmotnost semene svatojánského chleba (lat. Ceratonia siliqua, rohovník obecný, z čeledi bobovitých), které bylo používáno v Arábii a Persii pro určení ceny drahých kamenů. Semena jsou běžně dostupná a jejich hmotnost všude poměrně stejná. Např. pravý diamant s briliantovým brusem, s hmotností 1 ct, má cca 6 mm v průměru. Naproti tomu surové, nebroušené kameny se váží na gramy nebo kilogramy. Každý broušený kámen se váží na 3 desetinná místa. 

COLOUR = barva. V běžné stupnici se jedná o písmeno D (výjimečně bílý) až po Z (nažloutlý, nahnědlý). Zařazení probíhá podle standardních diamantů, jejichž označení provedly akreditované laboratoře podle přesně stanovených pravidel. Danou škálu zavedl Americký gemologický institut (GIA) v 50. letech 20. století. 
Čím více je diamant bezbarvý, tím je více ceněný a dražší. Písmeno D bylo použito proto, aby se dělení nijak nepodobalo tomu, které bylo GIA nahrazeno. Dříve se používala pro označení barvy písmena A, B a C, římské nebo arabské číslice.
23 stupňů barevné stupnice je rozděleno do 5 kategorií: bezbarvý (D - F), téměř bezbarvý (G - J), velmi jemné stopy barvy (K - M), jemné stopy barvy (N - R) a zřetelné stopy barvy (S - Z). 

CLARITY = vnitřní čistota. Hodnocení zahrnuje tzv. vnitřní znaky, tedy přítomnost, resp. nepřítomnost inkluzí krystalů minerálů nebo jiných drahých kamenů. Stupeň čistoty se stanoví podle druhu, velikosti, umístění, výraznosti a množství inkluzí. 

CUT = brus a jeho kvalita. Do hodnocení kvality brusu spadají tzv. vnější znaky, tj. povrchové vady. Hodnocení zahrnuje tvar faset (plošek) a úhlů mezi nimi, šířku rundisty (hrana fasety) a rozměr kalety (spodní ploška výbrusu). Používá se stupnice GIA, a to brus standardních kulatých briliantů (tedy diamantů s briliantovým brusem) v barevném rozsahu D až Z, který vychází ze 7 základních kritérií. Jsou to: celkové množství světla, které kámen odráží (brilance), rozptyl odráženého světla do barevného spektra (oheň), kombinace záblesků a světlých a tmavých oblastí při pohybu kamene (jiskra), hmotnostní koeficient, odolnost, leštění a symetrie. 

Stanovení kvalitativních charakteristik by měl učinit vyškolený gemolog. 

Briliant vs. diamant

Briliant není drahý kámen, ale označuje se tím typ brusu. Briliantový brus je znám asi od roku 1910 a má celkem 56 (57) plošek nebo-li faset. Za ideálním sklonem úhlů faset stojí Marcel Tolkowski, který dokázal tento sklon spočítat. Světlo procházející diamantem tak odráží celé barevné spektrum, navíc v maximální intenzitě. Na dobře vybroušených briliantech je vidět při pohledu přímo do vnitřku vrcholu tzv. černý plamen. Jedná se o optický jev, kdy vrchol funguje obráceně, podobně jako reflektor. Ideální brus má 32 horních faset a horní plošku a 24 faset ve spodní části. Poslední ploška navíc je tolerovaná, neboť ideálně se má sbíhat několik faset do jediného hrotu, což je ale v praxi takřka nemožné. 

Briliantový je odvozen z francouzského "brilliant", zářící, jasný). Oba pojmy bývají často zaměňovány. Briliant může být diamant nebo jiný drahý kámen, který je vybroušen do mnoha faset - plošek. Jako pravý briliant by však měl správně být označen pouze kulatý diamant s briliantovým brusem, ostatní drahé kameny by měly být označovány adjektivem, tj. např. smaragd s briliantovým brusem. Tím jsme si vysvětlili rozdíl mezi diamantem a briliantem. 

Minerály_diamant

Co si představíte, když se řekne zirkon nebo kubická zirkonie? Jak poznat diamant od zirkonu? 

Zirkon je chemicky oxid zirkoničitý, jedná se o bílou krystalickou látku, ze které se při velmi vysokých teplotách (2 350 °C) stává stabilní kubická (krychlová) struktura. Kubické zirkony se využívají ve šperkařství, a to jako náhrada diamantů, neboť vzhledově jsou si podobné a na první pohled je od sebe nerozeznáte. 

Na rozdíl od diamantu ale zirkon ztrácí svůj lesk už po cca 1 roce. Tím, že je měkčí než diamant, může docházet k narušení jeho povrchu, čímž přestane odrážet paprsky světla tak, jako když byl nový. Zirkon a diamant lze spolehlivě poznat podle ceny, kterou je třeba na pořízení vynaložit. 

Ať už se ale rozhodnete pro koupi diamantu, jiného drahokamu nebo polodrahokamu či zirkonu, vždy pro vás bude "kamínek" něčím výjimečný. Tím, že jste si jej koupili, protože se Vám líbil, nebo že Vám jej daroval někdo, kdo Vás má rád a komu na Vás záleží. Finanční náročnost by neměla být v takovém případě podstatná. Nezáleží, zda stál kamínek pár set korun, nebo tisíc nebo statisíce. Jedná-li se o dárek, je podstatné to, kdo Vás obdaroval a k jaké příležitosti. 

Článek pro vás napsala dne 11. 12. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek