ÚvodVše o kamenechVše, co chcete vědět oNávod - jak používat oleje

Návod - jak používat oleje

V tomto článku shrneme použití esenciálních, nebo také éterických olejů. 

Esenciální oleje - použití            

Mohlo by se zdát, že použití silic jinak, než formou odpařování prostřednictvím aroma lampy nebo aroma difuzéru je nevhodné, nebo možná nebezpečné, což ale není pravda.

Aromaterapie_růže_oleje_moždíř

Éterické oleje lze využít prostřednictvím aromaterapie.  

Aromaterapie patří mezi alternativní medicínu, jejíž účelem je např. uklidnění nebo povzbuzení mysli, zlepšení kvality usínání a spánku, potlačení bolestí hlavy, úleva od příznaků nachlazení, rýmy a nemocí horních cest dýchacích.  I když nejsou účinky aromaterapie doloženy klinickými studiemi, neznamená to, že žádné účinky nemá. Éterické oleje obsahují účinné složky, které nachází bohaté využití v medicíně a farmacii.

Ve farmacii se silice používají k překrytí nepříjemného pachu nebo chuti, jako tzv. korigencia. Mnoho silic má vlastní léčebné účinky – antiseptické a dezinfekční, protizánětlivé, znecitlivující, derivační, spasmolytické (uvolňují křeče hladkých svalů), diuretické (podporují diurézu, vylučování moči), karminativní (působí proti nadýmání), podporují chuť k jídlu (stomachika), uvolňují dýchací cesty, pomáhají vykašlávání (expektorancia). 
Používají se např. do nosních přípravků (kapky, masti, spreje), ústních přípravků, mastí, krémů aj. Protože se jedná o velmi koncentrované látky, do léčivých přípravků se éterické oleje používají v malém množství.
Využití nachází jak esenciální oleje, tak látky, které se z nich získávají - např. kafr, mentol, tymol aj.

Jedná se o těkavé látky, některé s obsahem složek k nalákání hmyzu, jiné hmyz odpuzující. Proti molům se tradičně používá sušená levandule. 

Paradoxně nejvíce jsou na internetu vyhledávanými "vonné oleje".  

Vonné oleje - použití 

Jaký je tedy rozdíl mezi éterickými a vonnými oleji? Vonné oleje jsou připravené uměle, i když složky mohou pocházet i ze zdrojů přírodních. Vonné oleje obsahují vůně, které se v přírodě nevyskytují nebo je nelze získat např. destilací či jinými postupy. Příkladem může být banánová vůně, lesní jahody apod. na rozdíl od čistě přírodních éterických olejů z borovice, jasmínu nebo růže.

Návod pro použití éterický a vonných olejů: do misky aroma lampy nebo aroma difuzéru nalijte vodu a do ní nakapejte pár kapek oleje, cca 5 - 10. Pokud není vůně dost intenzivní, lze postupně přidat. Odpařenou vodu během hoření svíčky dolévejte. Široký výběr aroma lamp najdete zde. Výběr aroma difuzéru najdete zde.    

Pokud pro provonění okolního vzduchu používáte pot-pourri - směs vonných bylin, pak můžete esenciální nebo vonné oleje nakapat na sušené byliny. Nejlépe je absorbuje dřevo, ze kterého se vonné složky uvolňují dlouho. 

Vosk do aroma lampy - použití             

Éterické oleje lze nahradit vonnými vosky. Návod pro použití vonného vosku: dejte vosk do misky aroma lampy. Teplem plamínku svíčky vosk roztaje a uvolní vonné složky. Vosk je možné nechat ztuhnout a použít opakovaně. Při opakovaném použití bude vůně méně intenzivní. Nikdy nemíchejte s vodou. 

Upozornění: nepoužívejte oleje vnitřně ani zevně (k potírání na kůži a sliznice). Jedná se o koncentrované látky, které mohou vyvolat různě intenzivní fototoxickou reakci na kůži, projevující se tvorbou puchýřů, zčervenáním, bolestivostí.

Článek pro vás napsala dne 8. 12. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek