ÚvodVše o kamenechVše, co chcete vědět oJak poznat pravý vltavín?

Jak poznat pravý vltavín?

Milujete vltavíny, slyšeli jste o tom, že mohou být nahrazeny syntetickými produkty a v souvislosti s tím vás napadla otázka, jak poznat vltavín, ten pravý, přírodní? Vltavíny byly známy již ve starší a mladší době kamenné (cca 3 miliony let př. n. l. - 4. tisíciletí př. n. l.). Byly používány pro výrobu nástrojů a též šperků a kulturních předmětů. 

minerály,-sklo---vltavín_optimized_1

V současné době je vltavín vyhledávaným tektitem, zejména nebroušený, a to pro jeho barvu, tvar a specifický povrch, což je umocněno jen několika málo dosud známými nalezišti. Silné rozbrázdění vltavínů, tzv. skulptace, závisí na délce vodního transportu. Z nepřeplavených vrstev mají vltavíny skulptovaný povrch zachovaný, naproti tomu z druhotných, čtvrtohorních nalezišť jsou vltavíny obroušené, zaoblené a matné. 

Tektity jsou v podstatě křemičitanová skla a od umělých skel se liší vysokým obsahem oxidu křemičitého a oxidu hlinitého. Stáří vltavínů je odhadováno na 14,8 milionu let. Původní horninou pro jejich vznik je hornina s vysokým obsahem oxidu křemičitého a volného křemene, která byla náhle roztavena za nízkého obsahu kyslíku, ve stavu beztíže, s vysokým vakuem, při teplotě nejméně 1 400 st. C.
O vltavínu samotném nebo jeho nalezištích si můžete přečíst více v článcích Vltavín - význam, účinky a vlastnostiVltavín - tektit s nezaměnitelnou barvou.

Uměle vyrobené vltavíny mají vysoký lesk, na rozdíl od přírodních vltavínů, které jsou velmi ostré. Na rozdíl od ostatních přírodních skel (př. obsidiány) jsou relativně homogenní. Absence krystalických inkluzí dokládá vysokou teplotu při jejich vzniku a zároveň rychlé tuhnutí. Běžnou amorfní inkluzí je lechatelierit, který se vyskytuje v různém množství prakticky v každém vltavínu. Jedná se o amorfní přirozené křemenné sklo (oxid křemičitý), mineraloid, velice odolné vůči fyzikálním vlivům. Inkluze mají různý tvar a svou velikostí jen zřídka přesáhnou 1,5 mm. Typickou vlastností lechatelieritu je jeho velmi nízký index lomu světla (1,458), pro srovnání index lomu světla vltavínu je 1,48 až 1,54.

Identifikace lechatelieritu je jednou z průkazních metod pravosti vltavínů.

Další metodou pro průkaz pravého vltavínu je absorpční spektometrie (principem je pohlcování světla různých vlnových délek spektra, nebo Ramanova spektrometrie, jejíž principem je měření rozdílu energií tzv. vibračních hladin molekuly. Vibrací molekul dochází ke změně délky a úhlu chemických vazeb mezi jednotlivými atomy). 

Příklad certifikátu pravosti vltavínu najdete zde.

Článek pro vás napsala dne 26. 2. 2022: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek